Ukrajina čelí dalším ruským vzdušným útokům, jsou hlášeni dva mrtví

Ukrajina hlásí další rozsáhlý vzdušný útok ruských sil na svou infrastrukturu. Kyjevem otřásly výbuchy, informoval dnes ráno starosta Vitalij Kličko. Exploze jsou hlášeny také z jiných měst. Dva lidé zemřeli a nejméně pět dalších utrpělo zranění, když ruská střela zasáhla obytnou budovu ve městě Kryvyj Rih. Charkov a Poltava jsou po útocích bez dodávek elektrické energie, informuje server RBK-Ukrajina s odkazem na ukrajinské úřady. Ukrajina se ruské vojenské agresi brání už téměř deset měsíců.

„Výbuchy v Desňanské čtvrti metropole. Všechny služby jedou na místo. Zůstaňte v krytech,“ napsal na telegramu Kličko, který následně informoval ještě o dalších explozích v jiných částech města. Podle serveru The Guardian se v Desňanské čtvrti, která leží na severovýchodě Kyjeva, nachází velká elektrárna. Zatím není jasné, zda ji Rusové zasáhli. Dříve úřady informovaly o práci protivzdušné obrany v Kyjevě.

„Charkov je bez proudu, ale fungují všechny ‚stanice nezlomnosti‘, kde se můžete ohřát, dobít si telefon, je tam horký čaj a internet,“ napsal ráno na telegramu starosta Charkova Ihor Terechov s odkazem na místa, která úřady zřídily pro okamžiky, kdy se Ukrajinci ocitnou kvůli ruským útokům bez dodávek elektrické energie nebo tepla. Exploze byly předtím hlášeny i z tohoto druhého největšího ukrajinského města a podle úřadů utrpěla zásah kritická infrastruktura. Charkov hlásil ostřelování už i ve čtvrtek.

„Poltava je bez elektrické energie. Vypněte všechny elektrické spotřebiče. Letecký poplach stále trvá. Buďte opatrní,“ napsal starosta Poltavy Oleksandr Mamaj. Ruské útoky zasáhly podle ukrajinských úřadů kritickou infrastrukturu také mimo jiné v Oděse nebo Vinnycji, píše agentura Reuters. Problémy s dodávkami elektrické energie hlásí Sumská oblast. Bez proudu jsou podle serveru RBK-Ukrajina rovněž města Čerkasy, Umaň a Kirovohradská oblast. Kyjevský starosta Kličko informoval o přerušení v dodávkách vody ve všech čtvrtích metropole kvůli poškození energetické infrastruktury.

  Na Ukrajinu se vrátil sirotek, kterého odvlekli do Ruska a povolali do armády

Zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko informoval, že v důsledku zásahů energetických zařízení v některých oblastech dochází k havarijním výpadkům v dodávkách elektřiny v celé zemi.

„Ruská střela zasáhla obytnou budovu v Kryvém Rihu… Dva lidé byli zabiti. Nejméně pět bylo zraněno, včetně dvou dětí. Všichni jsou v nemocnici,“ uvedl na telegramu šéf Dněpropetrovské oblasti Valentyn Rezničenko.

Podle mluvčího ukrajinského letectva Jurije Ihnata vyslalo Rusko na Ukrajinu více než 60 řízených střel. Protiletecký poplach platí v celé zemi a úřady vyzvaly lidi, aby zůstali v krytech.

Ukrajinské železnice informovaly o tom, že bez proudu je řada tratí, například v Charkovské nebo Doněcké oblasti. Zastavil se rovněž provoz v kyjevském nebo charkovském metru, které nyní slouží jako protiletecké kryty.

Rusko od října podniklo několik sérií raketových útoků namířených proti ukrajinské energetické infrastruktuře. Miliony lidí se kvůli tomu opakovaně ocitají bez dodávek elektřiny, vody i tepla.

Ukrajinské ostřelování podle ruské agentury působilo oběti v obcích na Donbasu

Při ostřelování východoukrajinské obce Lantrativka ukrajinskými silami zemřelo nejméně osm lidí a 23 dalších bylo zraněno, tvrdí ruská agentura TASS, která se odvolává na místní záchranné složky. Lantativka leží v Luhanské oblasti na území ovládaném proruskými separatisty a ruskou okupační armádou.

Ukrajinská armáda působila civilní oběti také ve Svatove ve stejné oblasti, napsala rovněž ruská státní agentura s odvoláním na představitele separatistů v Luhanské oblasti Andreje Maročka.

„Při ostřelování byla poškozena jedna z budov, v důsledku čehož zemřelo osm lidí a 23 utrpělo zranění. Další mohou být pod sutinami,“ citoval TASS vyjádření nejmenovaného zdroje ze záchranných složek k údajnému útoku v Lantrativce.

Rusko a proruští separatisté začali v posledních dnech opakovaně ukrajinské síly obviňovat z útoků na civilisty v okupovaných oblastech. Ve čtvrtek například oznámili „nejmasivnější údery“ ukrajinského dělostřelectva na Doněck, který proruské síly ovládají už od roku 2014.

  Rusové sestřelili ukrajinský letoun se zbraněmi ze Západu

Rusko už týdny útočí na ukrajinskou civilní infrastrukturu a především energetickou síť země.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com