Nizozemsko slíbilo dalších 150 milionů eur na munici pro Ukrajinu

Nizozemsko poskytne dalších 150 milionů eur (přes 3,8 miliardy korun) na českou iniciativu, jejímž cílem je nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo Evropskou unii. Podle agentury Reuters to při dnešní návštěvě Ukrajiny oznámil nizozemský premiér Mark Rutte. Amsterodam už v pondělí avizoval uvolnění 100 milionů eur, celkem tedy podle Reuters přispěje na iniciativu 250 miliony eur. Šéf nizozemské vlády podle médií navštívil Charkov, kde s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským podepsali bilaterální dohodu o bezpečnostní spolupráci, ve které se počítá mimo jiné s vojenskou pomocí ve výši dvou miliard eur v letošním roce.

„Dokument zahrnuje letošní vojenskou pomoc Nizozemska ve výši dvou miliard eur a další obrannou podporu v příštích deseti letech,“ napsal na síti X Zelenskyj. Rutte se stal sedmým západním představitelem, který za poslední dva měsíce podepsal s Kyjevem desetiletou bezpečnostní dohodu, poznamenal Reuters. Dalšími zeměmi, které tak učinily, jsou podle této agentury Kanada, Itálie, Německo, Francie, Dánsko a Británie.

Nizozemské ministerstvo obrany mezitím na svém webu oznámilo, že Ukrajině poskytne mimo jiné hlídkové čluny a útočná plavidla. Země také přispěje 250 miliony eur na českou iniciativu, která v krátké době zajistí pro Ukrajinu velké množství dělostřeleckých granátů, uvedl resort obrany.

„Nizozemsko přispěje na iniciativu České republiky zakoupit 800.000 dělostřeleckých granátů,“ řekl Rutte na tiskové konferenci s poznámkou, že munice má dorazit během několika týdnů. Ukrajina má kritický nedostatek dělostřeleckých nábojů, zatímco se její jednotky snaží zadržet ruské invazní síly, které na východě země opět útočí, podotkl Reuters.

Rutte v pondělí na okraj pařížského summitu o pomoci pro Ukrajince čelící ruské invazi oznámil, že jeho země podpoří částkou 100 milionů eur českou iniciativu nakoupit potřebnou dělostřeleckou munici v zemích mimo unijní blok. Kromě Nizozemska přislíbily iniciativu finančně podpořit také Belgie, Dánsko nebo Kanada. Do projektu se podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona zapojí rovněž Paříž.

  Trump omilostnil exporadce odsouzeného v kauze vměšování

Český prezident Petr Pavel při dnešní návštěvě Lucemburska oznámil, že k iniciativě se zatím přihlásilo asi 15 zemí.

Myšlenku nakoupit ve třetích zemích stovky tisíc kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu Pavel poprvé veřejně oznámil na Mnichovské bezpečnostní konferenci v polovině února. Podle prezidenta má Česko možnost v nejmenovaných zemích mimo EU nakoupit až půl milionu dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů a 300.000 kusů ráže 122 milimetrů. Podle expertů je na nákup potřeba asi 1,5 miliardy dolarů (35 miliard Kč); české úřady výši této částky nepotvrdily.

Rutte se dnes se Zelenským setkal na předem neohlášené návštěvě východoukrajinského Charkova, kam západní politici jen zřídka zavítali v posledních dvou letech, kdy se Ukrajina brání ruské vojenské agresi. Toto druhé největší ukrajinské město se nachází několik desítek kilometrů od hranic s Ruskem a pravidelně čelí ruským vzdušným útokům, přičemž pro ukrajinskou armádu je obtížné tyto údery odrazit. Zelenskyj dnes uvedl, že za dva roky ruské invaze bylo v Charkově zničeno přes 20.000 budov včetně škol, univerzit, školek, kostelů a obytných budov.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com