Tenisovou anketu Zlatý kanár poprvé vyhrála Siniaková, na trůnu vystřídala Krejčíkovou

Světová jednička ve čtyřhře Kateřina Siniaková vyhrála jubilejní 30. ročník ankety Zlatý kanár. Šestadvacetiletá tenistka získala ocenění časopisu Tenis a Českého tenisového svazu poprvé. Na trůnu vystřídala deblovou parťačku Barboru Krejčíkovou, s níž letos získala tři grandslamové tituly a společně uspěly také v kategorii nejlepší deblový pár roku.

Siniaková s Krejčíkovou triumfovaly na Australian Open, ve Wimbledonu a na US Open a podařilo se jim zkompletovat kariérní Grand Slam. Rodačka z Hradce Králové zakončila rok potřetí v kariéře jako světová jednička ve čtyřhře. V září zvítězila na turnaji v Portoroži a oslavila první titul ve dvouhře po pěti letech.

„Cítím se výborně. Je to obrovská čest, že se mohu řadit mezi tato jména. Nemohu uvěřit, že tu stojím a mám tuhle hlavní cenu,“ řekla Siniaková na pódiu při vyhlášení.

„Ne vždy jde vše jen nahoru a jsou tam také velké výkyvy. Chtěla bych poděkovat všem, co mě podporují,“ doplnila.

Ocenění pro nejlepšího hráče roku obhájil Jiří Lehečka, který se vypracoval do pozice české jedničky. Rodák z Mladé Boleslavi dostal i cenu za postup v žebříčku ATP. Ze 141. místa si polepšil na současnou 81. příčku.

Mezi ženami triumfovala nejvýše postavená česká tenistka Petra Kvitová, jíž patří v pořadí WTA 16. místo. Ocenění za posun v žebříčku dvouhry získala Marie Bouzková, která si polepšila z 90. na 24. místo.

Devětačtyřicátá hráčka světa Siniaková získala v hlasování o Zlatého kanára 100 bodů ze 162 možných. Deblový pár Krejčíková, Siniaková skončil druhý s 23 hlasy. Po deseti hlasech dostali Lehečka s Kvitovou, o hlas méně obdržel ženský tým, který se v Poháru Billie Jean Kingové dostal do semifinále.

Ženy uspěly v hlavní kategorii podeváté za sebou. Vedle Siniakové a Krejčíkové vyhrál v tomto období Zlatého kanára třikrát fedcupový výběr, dvakrát uspěla Petra Kvitová, která je trojnásobnou laureátkou.

  Plíšková, Kvitová a Vondroušová jsou ve 2. kole US Open

Jednou v anketě triumfovaly i Karolína Plíšková a Barbora Strýcová. Muži se naposledy radovali v roce 2013 díky daviscupovému družstvu.

Týmem roku se staly mistryně světa do 14 let Alena Kovačková, Laura Samsonová a Eliška Forejtková vedené kapitánkou Petrou Cetkovskou. Kovačková je také talentem roku, mezi chlapci vyhrál Maxim Mrva.

Nejlepším tenistou na vozíčku je Tomáš Svášek. Cenu prezidenta ČTS dostali trenérka mládeže a dlouholetá manažerka sportovního úseku tenisového svazu Jana Strnisková a bývalý daviscupový reprezentant a současný trenér juniorské reprezentace Daniel Vacek.

Výsledky tenisové ankety Zlatý kanár 2022

Zlatý kanár 2022: Kateřina Siniaková (TK Sparta Praha)

Nejlepší český hráč: Jiří Lehečka (TK Agrofert Prostějov)

Nejlepší česká hráčka: Petra Kvitová (TK Sparta Praha)

Postup na žebříčku ATP: Jiří Lehečka

Postup na žebříčku WTA: Marie Bouzková (TK Sparta Praha)

Deblový pár roku: Barbora Krejčíková (Tenis Ivančice), Kateřina Siniaková

Tým roku: Mistryně světa do 14 let (Alena Kovačková, Laura Samsonová, Eliška Forejtková, kapitánka Petra Cetkovská)

Talent roku – chlapci: Maxim Mrva (TK Agrofert Prostějov)

Talent roku – dívky: Alena Kovačková (TK Sparta Praha)

Senior roku: Barbora Koutná (TJ Baník Ostrava OKD)

Nejlepší tenista na vozíčku: Tomáš Svášek (Brandýs nad Labem)

Cena prezidenta ČTS: Jana Strnisková a Daniel Vacek

Cena čtvrtstoletí prezidenta ČTS: fyzioterapeut Pavel Kolář

iRozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com