Peking zkritizoval USA za sestřelení čínského balónu, pohrozil následy

Čínské ministerstvo zahraničí zkritizovalo zásah Spojených států, které v sobotu sestřelily nad Atlantickým oceánem čínský balón, který byl podle Washingtonu vybaven špionážní technikou. Peking označil sestřelení za „vážné porušení mezinárodní praxe“ a pohrozil důsledky, které tento krok může mít, napsala agentura AP.

Čínská diplomacie vyjádřila „silnou nespokojenost a odpor vůči tomu, že Spojené státy použily sílu k útoku “ na jejich balón, citovala z prohlášení Pekingu agentura Reuters.

Balón sestřelil americký stíhací letoun nad Atlantským oceánem, příkaz k akci dal americký prezident Joe Biden. Pentagon doporučil objekt sestřelit na oceánem, aby se předešlo možným škodám při dopadu na souš.

Washington už v pátek uvedl, že několik dní pozoruje čínský špionážní balón ve vzdušném prostoru USA. Čína tehdy v reakci sdělila, že incidentu lituje, balón ale označila za meteorologický. Balón letěl ve výšce zhruba 18 kilometrů, jeho velikost agentura AP přirovnala ke třem školním autobusům. Washington přítomnost balónu nad americkým územím označil za „jasné porušení svrchovanosti“.

ČTK

  NATO chce dialog s Ruskem, odmítá ale podmínky Moskvy, shodli se ministři

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..