Se svými sovětskými tanky a zákopy někdy válka na Ukrajině vypadá jako přežitek, připomínka minulosti. Odborníci se ale domnívají, že nabízí ponaučení pro všechny možné budoucí konflikty, od Blízkého východu po Tchaj-wan, píše agentura AFP.
Potřeba dobře se zásobovat zbraněmi, válčit s využitím nejmodernějších technologií a nebránit se použití umělé inteligence jsou jenom některá z ponaučení, která konflikt bezmála rok od vpádu ruských jednotek na Ukrajinu přinesl.
UMĚLÁ INTELIGENCE
Na bojišti je zásadní identifikovat cíle a dokázat je rychle zasáhnout. Novinkou je v tomto ohledu kombinování dat z různých zařízení (sensor fusion), což utváří přesný obraz terénu, uvádí expert na obranu Stephen Biddle z americké Kolumbijské univerzity.
Americká společnost Palantir poskytla Kyjevu své nástroje umělé inteligence, které třídí gigabajty dat a umožňují ukrajinskému velení znát pohyb, pozice a potenciální cíle ruských jednotek v reálném čase. Šéf společnosti Palantir Alex Karp tvrdí, že tyto „válečné zbraně“ nového typu poskytují svým uživatelům zásadní taktickou výhodu nad protivníkem.
AUTONOMNÍ ZBRANĚ
Dronová válka začala na Ukrajině. Rusové i Ukrajinci jsou v současnosti v této oblasti bohatě vybaveni a armády po celém světě pracují na tom, aby si zařídily vlastní flotilu.
Dalším krokem jsou autonomní drony nové generace, naprogramované k útoku, aniž by k němu potřebovaly lidský pokyn. Tito „roboti-zabijáci“ kvůli nedostatečnému dohledu ze strany vojenských či politických lídrů vyvolávají obavy.
Ukrajinci už používají bezpilotní letouny Switchblade americké výroby, které mají schopnost rozpoznávat objekty pro výběr cíle.
OPEN-SOURCE
V souvislosti s válkou na Ukrajině se stalo klíčovým získávání zpravodajství z informací volně dostupných na internetu – známé také pod zkratkou OSINT (open source intelligence). Kdokoliv může prohledávat skupiny na telegramu, satelitní snímky, mapy, on-line diskusní fóra a videa na sociální síti TikTok, aby získal informace od geolokace potenciálních cílů až po zákulisní politická rozhodnutí.
Za používání mobilních telefonů na Ukrajině zaplatilo životem nemálo ruských vojáků.
Candace Rondeauxová z výzkumného centra New America připomíná, že open-source hrál roli už před začátkem války v souvislosti s informacemi o přípravách Ruska na invazi.
PROTIVZDUŠNÁ OBRANA
Překvapením bylo, jak malou roli hraje ve válce na Ukrajině letectvo, a to i vzhledem k částkám investovaným do bombardérů nebo technologií, jako jsou letadla nezjistitelná radary. Důvodem je protivzdušná obrana, tedy kontrola vzdušného prostoru pomocí raket země-vzduch.
To není žádná novinka, říká Stephen Biddle. „Je velmi obtížné uspět v ofenzivě proti dobře připravené obraně,“ uvádí.
Ukrajina ale ukázala, že země potřebují velké množství baterií protivzdušné obrany. Náročný požadavek vzhledem k tomu, že jedna baterie systému Patriot stojí přes jednu miliardu dolarů (22,1 miliardy korun).
ZBRANĚ A DALŠÍ ZBRANĚ
Jedním z hlavních ponaučení z této války je klíčová role, jakou hrají zásoby zbraní a munice. Konflikt jich spotřeboval velké množství, proto je potřeba mít opravdu značné zásoby a schopnost je doplňovat.
Ukrajině chybí všechno, od nejjednodušších projektilů po nejsofistikovanější munici. Spojenci proto vynakládají značné úsilí na to, aby poptávku uspokojili.
Becca Wasserová z analytického střediska CNAS vzpomíná nedávnou simulaci čínské invaze na Tchaj-wan, kde by podle ní doplňování zásob, zejména přesně naváděné munice, představovalo „obrovskou výzvu“. Nelze totiž stejně jako v případě ruské invaze předpokládat, že by „případný konflikt mezi USA a Čínou rychle skončil“.
DECENTRALIZACE
V terénním boji proti Rusům se ukázala jako účinná decentralizace ukrajinského velení, uvádí Biddle. „Strnulé, centralizované vedení v ruském stylu už dlouho nedává smysl,“ říká.
Mnoho zemí NATO ale přesně takové centralizované vedení má. Tuto situaci bude „velmi obtížné změnit“, dodává Biddle.