Turecko-syrské pohraničí zasáhlo další zemětřesení, tři lidé zahynuli

Nejméně tři lidé zahynuli po dnešním silném zemětřesení na jihu Turecka, zraněných je přes 200, řekl ministr vnitra Süleyman Soylu. Zemětřesení mělo podle evropského seismologického střediska EMSC sílu 6,4 stupně a podle reportéra agentury AFP byly otřesy zřetelně cítit i v syrském Halabu (Aleppu), kde vyvolaly paniku. Zemětřesení zasáhlo jih Turecka a sever Sýrie čtrnáct dní po otřesech, které v oblasti zabily přes 47.000 lidí.

Záchranáři podle Soylua prohledávají trosky tří domů v provincii Hatay, kde podle odhadů žilo nejméně pět lidí. Starosta města Hatay Lütfü Savaş už předtím uvedl, že několik lidí je pod troskami nově zřícených částí budov. O pádu částí domů hovoří i někteří lidé na místě, které oslovili reportéři zahraničních agentur. Úřady krátce po vyhlášení odvolaly varování proti vlně cunami na tureckém pobřeží.

Podle syrské státní agentury SANA bylo v Halabu odvezeno do nemocnice nejméně šest lidí, které zranily úlomky poničených budov. O několika zraněních na územích pod kontrolou protivládních povstalců mluví i syrská nevládní organizace Bílé přilby.

Epicentrum dnešních otřesů bylo v provincii Hatay. Otřesy o síle 6,4 a 5,8 stupně nastaly po 18:00 SEČ. Tuto provincii už přitom silně poškodily otřesy z pondělí 6. únoru, poté následovalo mnoho tisíc menších otřesů. Jejich síla obvykle nepřesáhla pět stupňů. Síla dvou ničivých otřesů z počátku února činila 7,7 a 7,6 stupně. Epicentra leží v nejjižnějším cípu Turecka, zhruba 15 kilometrů od syrské hranice.

Kromě Sýrie a Turecka byly otřesy cítit i v Libanonu či Egyptě.

Provincii Hatay dnes navštívil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který místním slíbil rychlou rekonstrukci. Podle něj se podařilo za posledních 14 dní zachránit z trosek přes 100.000 lidí. Dnes podle prohlášení úřadu pro řešení následků katastrof AFAD záchranáři pracovali zhruba na 40 budovách v posledních dvou nejpostiženějších provinciích. Od soboty se nepodařilo z trosek vytáhnout nikoho živého.

  Rus, který podal trestní oznámení na Putina kvůli válce, dostal tři roky

V Turecku si otřesy z předminulého týdne vyžádaly podle úřadů přes 41.000 mrtvých, v Sýrii podle odhadu OSN zhruba 6000.

Agentura Reuters uvedla, že v Turecku zůstal bez střechy nad hlavou zhruba jeden milion lidí, další dva miliony lidí zasažené regiony opustily. Celkově v zasažené oblasti bydlelo na 13 milionů lidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com