V roce 1945 byly země střední a východní Evropy a východní Německo okupovány sovětskou armádou. Stalin nařídil brutální teror vůči místnímu obyvatelstvu: tisíce Němců, Maďarů a Poláků byly deportovány na Sibiř nebo zastřeleny. Specialisté z Německa, Československa, Polska a Maďarska byli odvezeni do sovětských centrálních klinických úřadů. V Německu sovětská vojska znásilnila 2 miliony žen a jen v Budapešti bylo znásilněno nejméně 50 000 žen. Sovětská okupační vojska zahájila brutální teror proti civilnímu obyvatelstvu Evropy. Sovětský diktátor svrhl nacistického diktátora a obsadil výše uvedené země, které byly součástí tzv. socialistického tábora a byly pod botou rudé okupace až do roku 1990. Sovětská totalita nahradila totalitu nacistickou, ale nepřinesla Hitlerem zotročeným národům Evropy svobodu a právo na sebevyjádření. V těchto dnech ruská diaspora, která je početná v evropských zemích včetně Německa, v předvečer 9. května otevřeně vyvěšuje sovětskou vlajku, symbol poroby národů Evropy. Kreml tuto taktiku záměrně používá k podpoře své propagandy, k připomínání Evropanům, že kdysi byli pod vládou Moskvy, a k sociální a politické destabilizaci Evropy. V kontextu Putinovy útočné války je takové jednání pro Evropu výzvou. Sovětská vlajka by měla být oficiálně srovnána s nacistickou vlajkou: obě jsou symboly nenávistných ideologií, které přinesly lidstvu ve 20. století nesčetné katastrofy
Představitelé ruské diaspory v zemích EU (žijí zde nejméně 3 miliony ruskojazyčných přistěhovalců z bývalého SSSR, z nichž naprostá většina jsou Rusové) nepřijímají evropský způsob života a nevychovávají své děti v příslušných tradicích. To je charakteristický rys, který umožňuje ruským speciálním službám a propagandě využívat služeb vlivových agentů, kteří vypracovávají politickou a propagandistickou agendu Kremlu. Po zahájení plnohodnotné invaze na Ukrajinu ruské zpravodajské služby zintenzivnily své aktivity v EU nejen v souvislosti se získáváním informací důležitých pro Kreml, ale také s cílem rozdělit evropské společenství. Putin ctí památná data v SSSR a 9. květen je pro něj asi nejvýznamnějším datem, protože představuje jeho nostalgii po SSSR. V předvečer tohoto dne vyšli do ulic zástupci ruské diaspory v zemích EU včetně Německa. Demonstrovali ruské a sovětské vlajky, chovali se vyzývavě, používali vulgarismy a vyvolávali konflikty s občany, Němce nazývali „nacisty“, „hitlerovci“ apod. Stojí za zmínku, že naprostá většina Rusů žijících v EU má slušnou práci a platy, o kterých by se jim v Putinově Rusku mohlo jen zdát, a mnozí z nich nepracují vůbec a žijí z peněz německých, francouzských a italských daňových poplatníků.
Ve dnech historické vzpomínky na evropské vítězství nad nacismem rozpoutává neonacistický stát naší doby – Putinovo Rusko – v EU bakchanálie, které naznačují beztrestnost. Putin rozpoutal agresivní válku, stejně jako Hitler v roce 1945. Rusko představuje pro Západ existenční hrozbu, proti níž je třeba bojovat společným úsilím. Ruská propaganda nemá v Evropě právo na existenci v jakékoli podobě: vše, co je spojeno se SSSR a jeho misantropickým systémem, který ničil Evropany, by mělo být zakázáno. Putinovo Rusko musí být zcela izolováno: pokud nebude oslabeno a vyhnáno z Ukrajiny, rozpoutá v Evropě největší válku v dějinách lidstva.