Vítězkou soutěže Eurovize se podruhé stala švédská zpěvačka Loreen

Vítězkou mezinárodní písňové soutěže Eurovize se podruhé stala švédská zpěvačka Loreen. Uspěla s písní Tattoo. Na druhém místě skončil finský zpěvák Käärijä, třetí Izraelka Noa Kirelová. Česká dívčí skupina Vesna obsadila ve finále desáté místo, což je pro ČR zatím druhé nejlepší umístění. Loni zvítězila ukrajinská skupina Kalush Orchestra. Kvůli válce na Ukrajině se ale letošní finále místo této východoevropské země uskutečnilo v Británii.

Loreen už ve sledované soutěži zvítězila v roce 2012 s písní Euphoria a podle agentury AP se stala teprve druhým účastníkem Eurovize, kterému se to povedlo. Před ní dvakrát vyhrál jen irský zpěvák Johnny Logan, a to v 80. letech minulého století.

Zároveň se díky úspěchu devětatřicetileté zpěvačky, jejíž rodiče pocházejí z Maroka, dotáhlo Švédsko právě na Irsko v historických tabulkách. Umělci z obou zemí dokázali v Eurovizi zvítězit už sedmkrát.

Pro Česko je desáté místo Vesny s písní My Sister’s Crown druhým nejlepším umístěním. Dosud nejlepší – šesté místo – získal v roce 2018 zpěvák Mikolas Josef. Skupinu Vesna tvoří hudebnice z pražské konzervatoře Jaroslava Ježka, kromě tří Češek jsou jejími členkami i Slovenka, Ruska a Bulharka.

I když se finále 67. ročníku soutěže nemohlo uskutečnit na Ukrajině, to, čím si země, která už déle než 14 měsíců čelí ruské invazi, prochází, rezonovalo i v britském Liverpoolu. Úvodní film ukázal skupinu Kalush Orchestra, jak zpívá a tancuje v kyjevském metru, kde se lidé běžně schovávají před ruskými útoky. Loňští vítězové pak vystoupili i přímo v dějišti Eurovize, která se letos nesla pod heslem „sjednoceni hudbou“.

Zatímco desetitisíce lidí se bavili v Liverpoolu a odhadem 160 milionů u obrazovek, Ukrajina čelila dalším ruským náletům. Některé z nich směřovaly podle agentur i proti městu Ternopil na západě země, odkud pochází elektronické duo Tvorchi, které letos Ukrajinu reprezentovalo. Nakonec skončilo šesté.

  Ukrajina zasáhla sídlo Černomořské flotily na Krymu, Kyjev se k útoku přihlásil

Na čtvrtém místě byl mezi 26 finalisty italský zpěvák Marco Mengoni, pátá skončila norská zpěvačka Alessandra. Do první desítky se dostali také zástupci Belgie, Estonska a Austrálie.

První ročník Eurovize se uskutečnil v květnu 1956 a za nejslavnějšího vítěze v historii ESC je považována švédská skupina ABBA, která v roce 1974 prorazila hitem Waterloo. Mezi další věhlasné tváře, které v soutěži uspěly, patří Kanaďanka Céline Dionová, která v roce 1988 reprezentovala Švýcarsko. Česká republika se poprvé zúčastnila v roce 2007. Už v roce 1968 v soutěži, která se tehdy nazývala Velká cena Eurovize, vystoupil Karel Gott, ovšem jako zástupce Rakouska.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com