Macron a Zelenskyj chtějí další protiruské sankce, Paříž dodá obrněnce

Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj se shodli na potřebě dalších protiruských sankcí. Uvedli to v prohlášení po nedělní více než tříhodinové pracovní večeři v Paříži. Francie podle agentury AFP také Ukrajině napadené Ruskem přislíbila další desítky obrněnců a lehkých tanků. Paříž Kyjev podpoří i při dalším výcviku vojáků a v úsilí zlepšit ukrajinskou protivzdušnou obranu.

„Ukrajina a Francie se shodují na potřebě zvýšit společný tlak na Rusko prostřednictvím nových sankcí, abychom oslabily schopnost Ruska pokračovat v nezákonné agresivní válce,“ uvedly obě země, jejichž vrcholní představitelé jednali také o možném vstupu Ukrajiny do Evropské unie a NATO.

Zelenskyj na twitteru vyjádřil vděčnost Macronovi a francouzskému lidu za vojenskou podporu, která pomáhá v boji proti „ruským teroristům“. Společné úsilí podle něj přibližuje všechny Ukrajince a Evropany míru.

Ukrajinský prezident v sobotu jednal v Itálii s vrcholnými představiteli této jihoevropské země a setkal se také s papežem Františkem. V neděli diskutoval v Berlíně s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a se spolkovým kancléřem Olafem Scholzem. Později se přesunul do Cách, kde převzal Cenu Karla Velikého, kterou získal on a ukrajinský lid.

Také německým představitelům a německému lidu Zelenskyj na twitteru poděkoval, a to za obranu životů před „ruským terorem“. Cenu Karla Velikého ukrajinský prezident chápe i jako uznání, že Ukrajinci brání svobody své i celé Evropy.

Na návštěvě francouzské metropole byla ukrajinská hlava státu již podruhé od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. V Paříži letos v únoru jednala zároveň i s německým kancléřem Scholzem.

ČTK

  Šéfka EK: Příští sankce budou mířit na komponenty v ruských dronech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com