Na moldavském zámku začal summit lídrů Evropského politického společenství

Na moldavském zámku blízko ukrajinské hranice začal summit lídrů Evropského politického společenství (EPC), které sdružuje státy EU a další evropské země. Moldavská prezidentka Maia Sanduová na začátku schůzky zdůraznila, že summit je „jasným vyjádřením naší jednoty, síly a odhodlání jednat jako rodina“, která drží pohromadě a spolupracuje na řešení společných problémů. Země Evropské unie i mimo ni podle Sanduové nyní spolupracují, aby odrazily agresi a upevnily mír na kontinentu.

Moldavsko dnes hostí v pořadí už druhý summit lídrů Evropského politického společenství (EPC), které sdružuje státy Evropské unie a další evropské země. Ten předchozí se konal loni na podzim v Praze. Jednání se účastní mimo jiné francouzský prezident Emmanuel Macron, který s představou společenství EPC přišel, či německý kancléř Olaf Scholz. Česko zastupuje premiér Petr Fiala.

Do zámku Mimi v obci Bulboaca bez předchozího veřejného ohlášení cesty přijel také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, pro kterého to je první osobní návštěva sousední země od ruského útoku na Ukrajinu v únoru loňského roku. Kromě účasti na jednání summitu jej čeká také řada dvoustranných jednání.

Hlavními tématy summitu jsou právě ruská agrese vůči Ukrajině, ale jednat se bude rovněž o napětí na severu Kosova, vztazích mezi Arménií a Ázerbájždánem či o energetice.

Vznik EPC inicioval loni v květnu francouzský prezident Emmanuel Macron. Neformální platforma má podporovat politický dialog v Evropě a přispívat k její stabilitě, bezpečnosti a prosperitě.

ČTK

  Rusko plánuje zahájit obzvláště silný raketový útok na Ukrajinu s nástupem silné zimy: naléhavé dodávky protivzdušné obrany by měly proběhnout dříve, než se stane nenapravitelné

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com