Cenu prezidenta festivalu převzal Ewan McGregor

Skotský herec, režisér a producent Ewan McGregor dnes z rukou Jiřího Bartošky převzal Cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. McGregor, kterého mezinárodně proslavil snímek Trainspotting, poté společně se svou dcerou, herečkou a producentkou Clarou McGregorovou uvedl jejich společný snímek Druhá šance.

„Myslím, že mám velké štěstí, že mohu být hercem, mám rád to, co dělám,“ uvedl McGregor, a poté na jeviště pozval také svoji dceru Claru.“Je to jako sen, být tady,“ řekla Clara McGregorová.

Hereckou kariéru McGregor započal v 90. letech, když získal první role v televizních seriálech, ale především začal spolupracovat s režisérem Dannym Boylem. Za roli v černé komedii Mělký hrob získal Empire Award pro nejlepšího britského herce. Mezinárodní senzaci znamenal jejich další společný film Trainspotting z roku 1996. Adaptace románu Irwina Welshe se stala druhým nejúspěšnějším britským filmem všech dob.

Do světa hollywoodských filmů McGregor poprvé vstoupil jako Obi-Wan Kenobi v Lucasových Hvězdných válkách, poté natočil s Ridley Scottem válečné drama Černý jestřáb sestřelen a s Bazem Luhrmannem muzikál Moulin Rouge! Film získal dva Oscary a McGregor obdržel Evropskou filmovou cenu za přínos světovému filmu a první nominaci na Zlatý glóbus.

V příběhu Druhá šance se otec a jeho dvacetiletá dcera, kteří od sebe byli dlouho odloučeni, vydávají na cestu ze San Diega do Nového Mexika. Po letech k sobě hledají vztah skrze dívčiny problémy se závislostí. S každým překonaným kilometrem v dramatu plným jemného humoru a rodičovské lásky zjišťují, že mají mnoho společného.Herecké umění Ewana McGregora postupně vyhledávali další slavní režiséři jako Tim Burton, Michael Bay, Marc Forster nebo Woody Allen a pokračovala jeho spolupráce s Georgem Lucasem.

V roce 2016 debutoval McGregor jako režisér, když na plátno převedl knihu Philipa Rotha Americká idyla a zároveň vytvořil hlavní roli. Rok na to se vrátil ke spolupráci s Dannym Boylem, aby ve snímku T2 Trainspotting oživili osudy hrdinů kultovního filmu po 20 letech. V současné době Ewan McGregor natáčí historickou minisérii Gentlemen in Moscow, kterou rovněž produkuje.

  Prezident Zeman hodnotí vládnutí Babišova kabinetu pozitivně

Cenu prezidenta festivalu letos při zahájení festivalu obdržela také švédská herečka a producentka, držitelka Oscara Alicia Vikanderová. Na konci festivalu ji převezmou Daniela Kolářová a americká herečka Robin Wrightová.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com