Ukrajinci osvobodili dalších 37 kilometrů čtverečních, tvrdí Kyjev

Ukrajinské jednotky během uplynulého týdne v těžkých bojích s ruskými silami osvobodily přibližně 37,4 kilometrů čtverečních území na jihu a východě země, uvedla dnes náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Ta v neděli večer připustila, že ruské síly postupují na několika místech v Donbasu na východě Ukrajiny.

„Minulý týden na frontě byl těžký. Ale máme úspěchy. Postupujeme vpřed, krok za krokem. Děkuji všem, kdo brání Ukrajinu, všem, kteří vedou tuto válku k ukrajinskému vítězství!“ napsal Zelenskyj na sociální síti telegram.

Maljarová v neděli večer připustila, že ruské síly postupují na několika místech v Donbasu na východě Ukrajiny.

„Na východě pokračují jak útočné, tak obranné operace. Postupujeme u Bachmutu, zatímco nepřítel pokračuje v útocích u Lymanu, Avdijivky a Marjinky. Nepřítel se snaží vytlačit naše vojska z jejich pozic, ale naráží na silný odpor. Nyní tam pokračují těžké boje,“ napsala Maljarová na sociální síti telegram. Na východě země se tak ukrajinským silám během týdne podařilo zvětšit osvobozené území o devět kilometrů.

Na jihu země ukrajinské síly útočí ve směru na Melitopol a Berďansk, kde dokázaly za týden osvobodit území o rozloze 28,4 čtverečního kilometru. Celkem se od začátku protiofenzívy podařilo na jižní Ukrajině osvobodit 158,4 čtverečních kilometru, oznámila Maljarová.

Dílčí úspěchy pokračující ukrajinské protiofenzívy zaznamenali také analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW), kteří se ve svém pravidelném přehledu o situaci na bojišti odvolávají na ruské zdroje.

ISW si také všímá konfliktu mezi ruským ministerstvem obrany, které v sobotu i v neděli s pompou ohlásilo zničení ukrajinského výsadku na levém, východním břehu Dněpru u Antonivského mostu u Chersonu, a ruskými válečnými blogery, kteří s odvoláním na své zdroje v zákopech tvrdí, že to není pravda a že ukrajinští vojáci drží pozice nejen pod mostem, ale i v blízké chatové osadě. Na místě se bojuje už nejméně deset dnů.

  Izraelský premiér Bennett se setkal s Putinem, telefonoval se Zelenským

Blogeři také zveřejnili obsáhly text, sepsaný podle nich v generálním štábu, který je obviňuje ze snahy „demoralizovat“ ruské vojáky a ruskou veřejnost a z napomáhání nepříteli. Blogeři na oplátku obvinili vojenské velení – bez uvedení jmen – z neochoty a neschopnosti zajistit armádě vše potřebné, například obrněné čluny na Dněpru, a ze snahy umlčet kritiky. Analytici předpokládají, že ministerstvo obrany se pokouší o cenzuru, protože někteří z „neposlušných“ a „ultranacionalistických“ blogerů by při pravidelné schůzce s prezidentem Vladimirem Putinem, konající se každý měsíc, mohli informovat o debaklech ruské armády.

Ukrajinský generální štáb dnes odhadl, že ruské ztráty od vypuknutí války loni v únoru překročily již 230.000 vojáků a tisíce kusů těžkých zbraní a vojenské techniky.

Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com