Policie nepustila do Česka ruskou tenistku, ani další hrát nejspíš nebudou

Cizinecká policie ve čtvrtek vpodvečer na ruzyňském letišti neumožnila jedné z ruských tenistek vstup do Česka na nadcházející turnaj WTA na Spartě. Hráčka už opustila Prahu, její jméno dnes pořadatelé novinářům nesdělili. Organizátoři informovali o situaci prostřednictvím WTA všechny ostatní ruské a běloruské účastnice a nepředpokládají, že by se některá z nich turnaje zúčastnila. V Česku kvůli ruské invazi na Ukrajinu platí zákaz startu ruských a běloruských sportovců.

V hlavní fázi dvouhry pražského turnaje figurovala Běloruska Aliaksandra Sasnovičová. Do kvalifikace singla měly zasáhnout Rusky Diana Šnajderová, Polina Kuděrmětovová a Erika Andrejevová. Kvůli zranění se již dříve z hlavní soutěže odhlásila další Ruska Jevgenija Rodinová.

„Včerejšího dne v podvečerních hodinách byla policisty Inspektoriátu cizinecké policie na letišti Václava Havla provedena pobytová kontrola u osoby ruské státní příslušnosti, při které byly zjištěny důvody ukončení přechodného pobytu na území. Osobě byl udělen výjezdní příkaz a dostala lhůtu na vycestování z České republiky,“ citovali pořadatelé turnaje z policejního vyjádření.

„Šlo o první z účastnic turnaje, která do Česka přicestovala s ruským pasem. V tuto chvíli již není na území České republiky,“ uvedl ředitel turnaje Miroslav Malý.

Předpokládá, že žádná z ruských ani běloruských tenistek po nevpuštění jedné z hráček do Česka na turnaji ve Stromovce startovat nebude. Oficiální startovní listina bude zveřejněna až těsně před losem. Kvalifikace začíná v sobotu, hlavní soutěž pak v pondělí.

„Neprodleně jsme o nastalé situaci prostřednictvím WTA informovali všechny ostatní účastnice turnaje s ruským či běloruským občanstvím. Bylo jim sděleno, aby na nadcházející turnaj necestovaly. Nepředpokládáme, že se za této situace nadcházejícího turnaje zúčastní jakákoli hráčka s ruským či běloruským občanstvím,“ uvedl Malý.

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu vláda v červnu schválila zákaz startu ruských a běloruských sportovců na českém území. Bělorusko se sice do války aktivně nezapojilo, umožnilo však Rusku podnikat útoky ze svého území.

  Je to můj projekt. Babiše rozčílily otázky na stavbu onkologického centra

Podobná situace se odehrála minulý týden v Polsku, kde pohraniční stráž nevpustila do země Rusku Věru Zvonarevovou, jež se měla zúčastnit turnaje ve Varšavě. Bělorusky Sasnovičová a Julija Hatouková či Ruska Valerija Savinychová však do soutěže zasáhly. Ruské a běloruské hráčky na tenisových turnajích nastupují pod neutrální vlajkou a bez státních symbolů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com