Saúdská Arábie uspořádala jednání o míru pro Ukrajinu

V saúdskoarabské Džiddě se sešli diplomaté a vládní či prezidentští poradci z asi čtyř desítek zemí, aby jednali o principech ukončení ruské války na Ukrajině. Schůzky se neúčastnilo Rusko, jež pozváno nebylo. Hlavním cílem rozhovorů bylo podle tiskových agentur přesvědčit velké země rozvojového jihu, jako je Brazílie či Indie, ke shodě se Západem stran řešení rusko-ukrajinského konfliktu. Důležitá byla účast čínského zástupce. Podle AFP dnešní jednání už skončilo, ale některé delegace plánují bilaterální jednání v neděli.

Podle agentury DPA i dalších zdrojů se neočekává ze schůzky závěrečné prohlášení. DPA napsala, že podle Rijádu je cílem rozhovorů „výměna názorů a úhlů pohledu“ na řešení války na Ukrajině. Podle kanceláře ukrajinského prezidenta měla schůzka v Džiddě projednat desetibodový mírový plán prezidenta Volodymyra Zelenského. Důležitým bodem mírového plánu je ale požadavek na stažení ruských vojsk z Ukrajiny.

Zelenskyj tento týden podle serveru The Kyiv Independent uvedl, že schůzka v Džiddě je druhou fází jeho třífázového plánu. První byla schůzka zahraničních ambasadorů koncem června v Kodani, z níž rovněž nebyl veřejný výstup, uvedla DPA. Třetí fází má být mírový summit. Ten by se podle dřívějších vyjádření Zelenského mohl uskutečnit na podzim.

Za Spojené státy se jednání v Džiddě dnes účastnil bezpečnostní poradce prezidenta Jake Sullivan, Paříž zastupoval zahraničněpolitický poradce prezidenta Emmanuel Bonne. Kromě západních zemí se účastnili též zástupci Indie nebo Brazílie, kteří stran války na Ukrajině zaujímají spíše neutrální postoj. Účast avizoval v pátek i zástupce Číny, která je dlouhodobým partnerem Moskvy. Česko na jednání zastoupil náměstek ministra zahraničí Jan Marian.

A zatímco Indie či například Jihoafrická republika poslali své zástupce osobně, za Brazílii se jednání účastnil zvláštní poradce prezidenta Celso Amorim, ale jen prostřednictvím videokonference. Amorim podle agentury AFP dnes řekl, že „jakékoli jednání musí zahrnovat všechny strany“. „Ačkoliv Ukrajina je největší obětí, pokud opravdu chceme mír, musíme do tohoto procesu zahrnout Moskvu,“ řekl brazilský zástupce.

  Biden: Spojence čeká dlouhý boj proti ruské agresi

Rusko pozvání nedostalo, Kreml ale ke schůzce řekl, že ji bude „sledovat“. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová tento týden obvinila západní mocnosti, že se schůzkou v Džiddě snaží vytvořit „protiruskou koalici“.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com