Opozice kritizuje vládu za zvyšování daní, navrhuje změny v balíčku

Opozice při dnešním druhém čtení vládního konsolidačního balíčku kritizuje vládu za zvyšování daní. Vytýká jí, že balíček zhorší situaci občanů i firem a přinese vyšší růst cen. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová vládě vyčetla, že vzdala snahu o úspory výdajů rozpočtu a balíček označila za zásadní zvyšování téměř všech daní. Podobně se vyjádřil předseda SPD Tomio Okamura, který změnu zákonů označil za největší růst daní v historii ČR. Obě opoziční hnutí mají v dnešním druhém čtení příležitost představit a přednést své pozměňovací návrhy. Například ANO chce kromě jiného zařadit kojeneckou vodu nebo dětské pleny do snížené sazby daně z přidané hodnoty.

Hnutí SPD podalo podle Okamury k balíčku šest desítek pozměňovacích návrhů. Požaduje například zachování školkovného, tedy slevy na dani za poplatek za dítě ve školce, nebo zachování státní podpory státního spoření. Vláda chce podporu naopak snížit. Poslanec SPD Jan Hrnčíř chce kromě jiného vypustit z baličku navrhované zvýšení daně z příjmů firem z 19 na 21 procent. Se zvýšením této daně nesouhlasí ani hnutí ANO. Hrnčíř chce také z balíčku vyřadit všechny změny týkající se zákona o dani z přidané hodnoty. Uvádí, že znamenají zhoršení současného stavu pro občany a domácnosti.

Hnutí ANO podle Schillerové například odmítá zvýšení daně z nemovitostí. Nesouhlasí ani se znovuzavedením nemocenského pojištění. Chce odložit účinnost některých změn souvisejících s dohodami z prací konanými mimo pracovní poměr nebo zachovat daňovou slevu na studenta. Poslanci ANO v čele s Janou Mračkovou Vildumetzovou navrhují třeba zrušit daňovou uznatelnost darů poskytnutých jednotlivci politickým stranám a hnutím. Podle nich jde v tomto případě o nežádoucí výstřelek, jehož odstranění může vést k vyššímu daňovému výnosu.

Bývalý předseda Sněmovny a předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO) vložil do systému svůj návrh, v němž chce změnit zákon o advokacii. Chce zúžit povinnost advokátů postupovat tak, aby nesnižovali důstojnost advokátního stavu, pouze na advokátní činnost. Současný zákon říká, že „advokát postupuje zejména při výkonu advokacie tak, aby nesnižoval důstojnost advokátního stavu“ a Vondráček chce vypustit slovo „zejména“. Zdůvodňuje to tím, že Česká advokátní komora se snaží kárně posuzovat politické aktivity advokátů, což je podle něj zcela ojedinělé jednání profesní komory zřízené ze zákona. Uvádí, že jiné profesní komory takto nepostupují.

  Poláci od rána volili i v Praze, Brně a Ostravě, zájem na ambasádě byl velký

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com