Vláda odsouhlasila jmenování Hendrycha do čela GIBS

Vláda podpořila jmenování dosavadního náměstka Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Víta Hendrycha na pozici ředitele inspekce. Na tiskové konferenci to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Do funkce ho ještě dnes jmenoval, řekl ČTK večer vládní mluvčí Václav Smolka. Ředitelem se Hendrych stane od čtvrtka. Nahradí Radima Dragouna, kterému se srpnem skončilo pětileté funkční období a současně zvítězil ve výběrovém řízení na pozici olomouckého vrchního státního zástupce.

„Je zkušeným, dlouhodobým pracovníkem GIBS, má za sebou ale bohatou kariéru v bezpečnostních sborech i mimo státní správu. Je to člověk, který byl doporučen experty i odbornou komunitou, ve které se těší velké autoritě,“ řekl Fiala. „Existuje tu široká shoda na tom, že právě on je zárukou kontinuity, profesionality a dobrého vedení GIBS,“ dodal předseda vlády.

Hendrych začínal jako policista, později působil v Bezpečnostní informační službě (BIS). Zhruba deset let pracoval v bezpečnostní divizi polostátní energetické firmy ČEZ a mezi roky 2015 a 2018 byl ředitelem bezpečnostního odboru na ministerstvu dopravy. Náměstkem ředitele GIBS se stal v roce 2019.

Jmenování Hendrycha projednal minulý týden také sněmovní bezpečnostní výbor. Hendrych tehdy novinářům řekl, že chce navázat na předchozí vedení inspekce a pokračovat v procesech, které byly za ředitele Dragouna zahájeny. Mezi prioritami zmínil například důraz na efektivitu trestního řízení, zlepšení vztahů se státními zástupci, ale i zvýšení technologických dovedností úřadu.

GIBS vznikla 1. ledna 2012. Hendrych bude čtvrtým ředitelem této bezpečnostní složky. Inspekce prověřuje a stíhá příslušníky policie, celní správy a vězeňské služby, u občanských zaměstnanců se zajímá o trestné činy spáchané v souvislosti s výkonem pracovních úkolů. Stíhá také příslušníky inspekce. Dříve trestné činy u policie řešila Inspekce Policie České republiky, její předchůdkyní byla Inspekce ministra vnitra.

  Moskva žádá ČR, aby na RB OSN vysvětlila své dodávky zbraní na Ukrajinu

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com