Lipavský navštívil Izrael, zpět do Prahy s ministrem letí 34 evakuovaných Čechů

Z Izraele dnes večer do Prahy vyrazil vládní speciál i s 34 českými občany, kteří v zemi uvázli kvůli teroristickým útokům palestinských radikálů. ČTK to potvrdilo ministerstvo zahraničí. Letí s nimi šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti), který se setkal se svým protějškem Elim Kohenem i s prezidentem Jicchakem Herzogem. Lipavský přicestoval do Izraele jako první zahraniční státník po sobotních útocích.

Velvyslanectví v Tel Avivu je v kontaktu i s dalšími českými občany v Izraeli, zjišťuje zájem o případné další repatriace, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zahraničí. Ústředí úřadu je také v kontaktu s členskými státy EU pro případné evakuační lety dalších zemí.

Lipavský do Izraele dorazil dnes odpoledne z ministerského zasedání Evropské unie a Rady pro spolupráci arabských států Zálivu v Ománu. S Herzogem a Kohenem jednal o možné pomoci zahraničních partnerů i důsledcích teroristických útoků na chod země, uvedl úřad.

Šéf české diplomacie chtěl dnešní návštěvou potvrdit českou podporu Izraeli. „Západ je v této podpoře jednotný, ohavné teroristické činy, které připravily o život tisíce nevinných lidí, nemají v demokratické společnosti místo. Izrael je jedním z nás, útoky a únosy, které teroristé z Hamásu rozpoutali, jsou útokem na nás všechny,“ uvedl Lipavský.

Setkal se také s vnučkou ženy, kterou palestinské hnutí Hamás uneslo do Pásma Gazy. „Měl jsem dnes možnost hovořit také s vnučkou jedné z unesených a toto svědectví bylo otřesné. Metody teroristů z Hamásu nepatří do současného světa a chápu, že Izrael je nenechá bez odezvy. Izrael má plné právo bránit se teroristům,“ dodal ministr.

Od sobotního zahájení útoku Hamásu na Izrael zahynulo přes 3400 lidí, vyplývá z údajů zveřejněných oběma stranami. Při palestinských útocích na izraelském území podle izraelské armády přišlo o život více než 1000 lidí, zatímco zdravotnické úřady v Hamásem ovládaném Pásmu Gazy hlásí 900 obětí izraelských protiúderů. Izraelské ozbrojené síly zároveň oznámily, že na izraelském území dosud nalezly na 1500 těl ozbrojenců Hamásu.

  Hromadná nehoda na D5: Až 40 aut v sobě, dálnice kompletně uzavřená

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com