Většina států EU podpořila další spolupráci s palestinskými úřady

timesofisrael.com

Většina států Evropské unie podpořila další spolupráci s palestinskými úřady, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell po mimořádném neformálním jednání ministrů zahraničí EU. Izraelský ani palestinský ministr zahraničí, které Borrell rovněž pozval, se schůzky nezúčastnili. Izrael má podle Borrella právo bránit se, musí to být ale v souladu s mezinárodním humanitárním právem, což některá izraelská rozhodnutí nejsou. Konkrétně zmínil odstřižení oblasti Pásma Gazy od dodávek potravin, vody a elektřiny. Jednání se uskutečnilo zčásti osobně v ománském Maskatu, kde unie jednala s arabskými státy Perského zálivu, někteří ministři se ale připojili prostřednictvím videokonference.

Česko při jednání zastupoval náměstek ministra zahraničí Jan Marian, který „odsoudil barbarský terorismus Hamásu, vyjádřil pevnou podporu Izraeli v právu na sebeobranu, vyzval EU k pokračování aktivní role při stabilizaci regionu a podpořil přezkum pomoci Palestině“. Informovalao tom česká diplomacie na sociální síti X.

„Řešili jsme, jak pokračovat v našem vztahu s palestinskou samosprávou. Hamás považujeme za teroristickou organizaci, ale s palestinskou samosprávou spolupracujeme,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání Borrell. „Ne všichni Palestinci jsou teroristi, kolektivní trest pro všechny Palestince by byl nespravedlivý a nevede k dosažení míru,“ dodal. Podle jeho slov velká většina unijních zemí, až na dvě, tři výjimky, jasně řekla, že spolupráce s palestinskou samosprávou má pokračovat, stejně jako její finanční podpora.

Rozvojovou pomoc Palestincům dočasně pozastavily Dánsko a Švédsko, oznámili dnes ministři pro rozvojovou spolupráci obou severských zemí. Kvůli útoku Hamásu na Izrael již v pondělí pozastavilo platby v rámci pomoci určené Palestincům i Rakousko. Německo oznámilo dočasné pozastavení plateb s tím, že přezkoumá, zda se pomoc nedostala do rukou teroristům.

Šéf unijní diplomacie připomněl, že i Evropská komise nyní navrhla přezkoumání finanční podpory určené Palestincům pokud jde o rozvojovou pomoc. „Tento přezkum by ale neměl znamenat odložení některých plateb,“ dodal Borrell.

  ‚Česká republika to musí vyřešit.‘ Kauza střetu zájmů Andreje Babiše se vrací do Evropského parlamentu

Unijní ministři se rovněž shodli, že by Evropská unie měla více spolupracovat s celým regionem. „Je třeba posílit naši spolupráci s arabským světem, s Egyptem, Jordánskem, Saúdskou Arábií,“ uvedl Borrell. Zdůraznil, že zásadní je „dojednat mír s Palestinci, protože jinak se kruh násilností bude neustále opakovat“. Šéf unijní diplomacie se již dříve nechal slyšet, a zopakoval to i dnes, že pro EU je řešením izraelsko-palestinského konfliktu vznik dvou států v hranicích z roku 1967.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com