Strana evropských socialistů pozastavuje členství Směru-SD a Hlasu-SD

Strana evropských socialistů (PES) pozastavuje členství slovenským stranám Směr-Sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica a Hlas-SD Petera Pellegriniho. Vyplývá to z její dnešní tiskové zprávy. Předsednictví PES své rozhodnutí odůvodnilo Ficovým „jasným odklonem od hodnot“ evropských socialistů a kvůli obavám, které vyvolalo oznámení nově vznikající slovenské vládní koalice Směru-SD, Hlasu-SD a Slovenské národní strany (SNS), jíž evropští socialisté označili za „krajně pravicovou“. Europoslankyně za Směr-SD Katarína Roth Neveďalová v reakci ČTK napsala, že strana s rozhodnutím PES nesouhlasí. PES už v minulosti pozastavil Směru-SD členství. Hlas-SD nad rozhodnutím vyjádřil překvapení.

„Toto rozhodnutí navazuje na jarní diskuze,“ stojí v tiskové zprávě evropské strany, která poznamenává, že Směru-SD uskupení pozastavuje plné členství a Hlasu-SD jeho přidružené členství.

„S rozhodnutím samozřejmě nesouhlasíme, ale respektujeme ho. Nadále budeme komunikovat s PES, ale i sesterskými stranami na bilaterální úrovni. Nemyslíme si, že se dostáváme do izolace,“ uvedla Neveďalová.

„Hlas si není vědom jakéhokoliv odklonu od sociálně-demokratických hodnot. Hlas-sociální demokracie bude i nadále svou politikou naplňovat základní hodnotové pilíře strany,“ napsala ČTK mluvčí Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková. Strana podle něj věří, že PES své rozhodnutí přehodnotí.

Ficova strana Směr-SD zvítězila na konci září ve slovenských parlamentních volbách a před několika dny se šéfové Směru-SD, Hlasu-SD a SNS dohodli na vytvoření nové koaliční vlády.

Ficova strana Směr-SD je nejproblematičtějším členem Strany evropských socialistů a frakce socialistů a demokratů v Evropském parlamentu. Vedení PES už před volbami uvádělo, že o svých obavách ohledně Ficových prohlášení diskutovalo se zástupci Směru a zdůraznilo prosazování sociálnědemokratických hodnot, včetně demokracie, respektu k mezinárodnímu právu či odporu proti agresi.

Předseda PES Stefan Löfven nedávno podle serveru Politico v rozhovoru pro švédský deník Dagens Nyheter pohrozil vyloučením Směru-SD ze Strany evropských socialistů, pokud bude Fico pokračovat ve své proruské rétorice. „PES podporuje Ukrajinu a čekáváme, že i naše členské strany budou Ukrajinu nadále podporovat,“ řekl Löfven. Fico stejně jako SNS odmítá vojenskou pomoc Ukrajině a vystupuje proti začlenění Kyjeva do NATO.

  Státy světa sčítají své oběti v Izraeli a Pásmu Gazy, pokračují evakuace cizinců

„Pokud daní za to, že se na Slovensku věnujeme skutečné levicové agendě a vyslovujeme suverénní názory, má být naše vyloučení z mezinárodní strany, tak takovou daň jsme připraveni zaplatit,“ napsal tehdy Fico v prohlášení, které jeho strana poskytla ČTK.

PES členství Směru-SD dočasně pozastavila už v roce 2006, a to rovněž kvůli tomu, že Ficova strana vytvořila koalici s nacionalistickou SNS. Tehdejší předák SNS Ján Slota se stal známý svými výpady proti maďarské a romské menšině. Později se do čela SNS postavil její nynější předseda Andrej Danko, který se v kampani před zářijovými parlamentními volbami na Slovensku vymezoval hlavně proti liberalismu. Z desítky zvolených poslanců za SNS je pouze Danko členem strany; s dalšími poslanci z kandidátní listiny SNS ho ale spojuje kromě jiného právě odpor vůči liberálům.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com