ČSR dala základ pro vznik samostatného Slovenska, shodli se slovenští politici

Vznik Československa v roce 1918 dal základ pro pozdější založení samostatného Slovenska, řekli slovenská prezidentka Zuzana Čaputová i předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, kteří dnes v Bratislavě položili věnce k památníkům spoluzakladatelů ČSR Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika. Učinili tak u příležitosti 105. výročí založení ČSR, které připadne na sobotu.

„Na tu dobu to byla velmi moderní, demokratická republika s ústavou. Položila základy ústavního soudnictví, (měla) rovné volební právo, volební právo pro ženy. Byla to respektovaná republika i v zahraničí,“ řekla Čaputová o ČSR novinářům.

Slovenská prezidentka za důležité označila, že Česko a Slovensko i po 30 letech od rozdělení společného státu více věcí spojuje než rozděluje.

Pellegrini zase připomenul spolupráci trojice zakladatelů ČSR včetně Edvarda Beneše.

„Je třeba ocenit to, že tři osobnosti Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a generál Štefánik navzdory tomu, že pocházeli z jiného politického spektra, dokázali překonat svá politická ega, možná i osobní ega a dokázali se sjednotit pro silnou myšlenku vzniku Československé republiky. Kéž by takovýto přístup bylo možné najít nejen v dnešní světové, evropské, ale hlavně v domácí politice,“ řekl Pellegrini.

Nový šéf slovenské sněmovny Pellegrini věnce k památníkům Masaryka a Štefánika, které se nacházejí na bratislavském nábřeží Dunaje a zhruba kilometr od sebe, položil v doprovodu českého velvyslance na Slovensku Rudolfa Jindráka.

„Je velmi dobře, že se naši slovenští přátelé hlásí k odkazu 28. října 1918. Já budu dělat všechno proto, aby česko-slovenské vztahy i po volbách na Slovensku byly co nejlepší, co nejintenzivnější ve prospěch občanů,“ řekl Jindrák.

Slovenský parlament v roce 2020 rozhodl, že výročí vzniku ČSR si země bude připomínat státním svátkem. Na rozdíl od jiných státních svátků 28. říjen zůstal ale na Slovensku obvyklým pracovním dnem.

  Putin se nepřipojil k věřícím, vánoční bohoslužbu konanou v Kremlu navštívil sám

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com