Putin a Šojgu v Moskvě jednali s čínským generálem

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a posléze i prezident země Vladimir Putin dnes v Moskvě jednali s místopředsedou Ústřední vojenské komise Komunistické strany Číny, generálem Čang Jou-siem. Informovala o tom agentura TASS. Šojgu podle TASS v rozhovoru zdůraznil význam rusko-čínské armádní spolupráce. Ruský ministr obrany i Putin ale zároveň podtrhli, že cílem Ruska a Číny není vytvořit vojenskou alianci.

„Na rozdíl od některých agresivních zemí Západu nevytváříme armádní blok. Vztahy mezi Ruskem a Čínou jsou vzorem strategické spolupráce, založené na důvěře a úctě,“ prohlásil podle TASS Šojgu při setkání s čínským generálem.

„Rusko a Čína nevytváří žádné armádní unie po vzoru dob studené války. Naše spolupráce má konstruktivní charakter a je důležitým faktorem pro stabilizaci mezinárodní situace,“ uvedl později podle ruských médií také Putin.

Šojgu připomněl, že naposledy se s Čang Jou-siem setkal na konci října během bezpečnostního fóra v Pekingu. „Takováto dynamika kontaktů svědčí o vysoké úrovni spolupráce mezi našimi státy,“ zdůraznil. Dodal, že během letošního roku spolu dvakrát osobně jednali také ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching.

V říjnu se Putin sešel s čínským protějškem v Pekingu na okraj summitu k plánu takzvané nové Hedvábné stezky. V březnu byl pak čínský prezident na třídenní návštěvě v Moskvě.

ČTK

  Zemřel Alan Parker, režisér Evity či Půlnočního expresu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com