Zelenskyj přijal v Kyjevě nově jmenovaného britského ministra zahraničí Camerona

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijal na Ukrajině nedávno jmenovaného britského ministra zahraničí Davida Camerona. Zelenskyj to oznámil na sociální síti X, kde zároveň zveřejnil videozáznam z části setkání. Ukrajinský prezident Cameronovi poděkoval, že si za cíl své první zahraniční návštěvy zvolil právě Ukrajinu, která vzdoruje ozbrojené agresi sousedního Ruska. Británie patří mezi západní země, které ukrajinské obranné úsilí výrazně podporují a podle Camerona může Kyjev s britskou pomocí počítat také do budoucna.

„Je to velmi důležité především nyní, když se svět nesoustředí pouze na situaci na bojišti na Ukrajině. Jsme vděční, že Spojené království vždy podporovalo Ukrajinu,“ řekl Zelenskyj Cameronovi. Někdejší ministerský předseda se překvapivě stal šéfem britské diplomacie v pondělí v rámci rozsáhlejšího změn v kabinetu premiéra Rishiho Sunaka.

Britský ministr zahraničí Zelenskému odpověděl, že svoji návštěvou chce dát najevo britské odhodlání v podpoře Ukrajiny dál pokračovat. Dodal, že s britskou pomocí může Kyjev počítat nejenom letos, ale i v dalších letech.

Podle Zelenského oznámení státníci jednali především o zbraních potřebných na ukrajinské frontě a posílení protivzdušné obrany. Rozhovory se věnovaly také bezpečnostní situaci v Černém moři a možnostem vývozu ukrajinského obilí, uvedla ukrajinská prezidentská kancelář.

Británie je po Spojených státech pro ukrajinskou obranu klíčovou zemí. Kromě finanční pomoci a dodávek zbraní, včetně nábojů, protitankových střel a systémů či například tanků Challenger 2 nebo střel Storm Shadow, se podílí také na výcviku ukrajinských vojáků.

ČTK

  Rusko útoky záměrně ohrožuje světovou potravinovou bezpečnost, varuje Paříž

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com