Slovensko vyplatí pobíratelům důchodů mimořádně po 300 eur, prosadila nová vláda

Slovenský parlament dnes hlasováním rozhodl, že země mimořádně vyplatí pobíratelům různých důchodů shodně 300 eur (7340 Kč). Opatření přijde na 438 milionů eur (10,7 miliardy korun). Předlohu novely příslušného zákona prosadila nová vládní koalice premiéra Roberta Fica jen den po vyslovení důvěry kabinetu sněmovnou a v době, kdy se země potýká s nelichotivým stavem veřejných financí. Návrh podpořila i část opozice.

Na Slovensku, které má 5,4 milionu obyvatel, dostane mimořádný příspěvek po podpisu schváleného zákona prezidentkou Zuzanou Čaputovou celkově 1,46 milionu lidí. Ficova vláda původně navrhla příspěvek ve výši 150 eur (3670 Kč), následně pak představitelé vládní koalice ohlásili jeho zvýšení na dvojnásobek.

Přilepšení důchodcům slibovala před zářijovými parlamentními volbami hlavně strana Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) nynějšího předsedy parlamentu Petera Pellegriniho, jejíž místopředseda Erik Tomáš se po volbách stal ministrem sociálních věcí. Hlas-SD v předvolební kampani sliboval, že důchodci už před letošními Vánocemi dostanou plnohodnotný 13. důchod ve výši průměrné penze pro jimi pobíraný důchod; pro starobní důchodce by to znamenalo přilepšení o zhruba 600 eur (14.680 Kč).

Po volbách ale ministerstvo sociálních věcí tvrdilo, že se tak stane až příští rok, protože letos by ho už úřady nestihly vyplatit. Následně pak představitelé vlády ohlásili vyplacení mimořádného příspěvku, což nyní schválil parlament. V těchto týdnech důchodci dostávají dříve zavedený 13. důchod, který není ve výši průměrné penze, ale pohybuje se od 50 do 300 eur (1220 až 7340 Kč).

Nový příspěvek vyplatí Slovensko v době vysokého rozpočtového schodku. Na špatný stav státních financí upozornila také Ficova vláda, a to ve svém programovém prohlášení, ve kterém psala o rozvrácených veřejných financích v souvislosti s vysokým rozpočtovým deficitem a rostoucím dluhem země.

  Koruna oslabila k euru a posílila k dolaru, pražská burza posílila

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com