Ministryně obrany přivítala v Praze své protějšky ze zemí V4

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes u Národního památníku na Vítkově přivítala své protějšky ze zemí Visegrádské skupiny (V4 – ČR, Polsko, Slovensko, Maďarsko). Dvoudenní jednání ministrů obrany hostí Praha v souvislosti s předsednictvím V4. Mají jednat například o bezpečnostní situaci na Ukrajině a Blízkém východě a o dopadech obou konfliktů na střední Evropu a západní Balkán.

Ministry Černochová přivítala před nastoupenou čestnou stráží, zazněly hymny všech čtyř států. Společně ministři položili věnec k Hrobu neznámého vojína. Následovat bude jednání v prostorách Armádního muzea Žižkov a společná večeře.

V pátek se setkání rozšíří o zástupce Slovinska, Chorvatska a Rakouska, tedy další členy Středoevropské obranné spolupráce (CEDC). ČR letos formátu CEDC předsedá, česká ministryně obrany při příležitosti setkání předá předsednictví maďarskému protějšku.

K jednání se následně přidají také delegace států západního Balkánu, konkrétně z Albánie, Černé Hory, Bosny a Hercegoviny, Severní Makedonie, Srbska a Kosova. Po pátečním jednání vystoupí Černochová a maďarský ministr obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky na tiskové konferenci.

Rozpory mezi zeměmi V4 v poslední době způsobily, že Visegrádská skupina nevyvíjí tolik společných aktivit jako v minulosti. Neshody se týkají mimo jiné rozdílného postoje Maďarska k otázce války na Ukrajině včetně dodávek zbraní zemi napadené Ruskem.

Také nový slovenský premiér Robert Fico od nástupu do funkce zopakoval, že Slovensko nemá zájem vojensky podporovat Ukrajinu, ale nabídne Kyjevu jinou potřebnou pomoc. Černochová minulý týden po bilaterálním jednání se slovenským ministrem obrany Robertem Kaliňákem uvedla, že byla ubezpečena, že nějaká forma pomoci vůči Ukrajině bude ze strany Slovenska fungovat i nadále, nepůjde ale o vojenskou pomoc.

Země V4 spolupracují v armádní oblasti například na zajištění ochrany slovenského vzdušného prostoru do doby, než země obdrží nové letouny F-15. V rámci českého předsednictví se v říjnu v Praze sešli také náčelníci generálních štábů zemí V4, jednali například o aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, koordinaci udržitelné podpory Ukrajiny nebo zřízení společné platformy pro sdílení informací o budoucích nákupech vojenského vybavení jednotlivých zemí.

  Putin dal slib, že nenechá zabít Zelenského, tvrdí izraelský expremiér

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com