Koruna si mírně polepšila k dolaru, k euru stagnovala

Česká měna ve středu stagnovala vůči euru a mírně zpevnila k dolaru. K jednotné evropské měně si ve srovnání s úterním podvečerem polepšila o jeden haléř na 24,50 Kč/EUR. Vůči dolaru koruna zpevnila o čtyři haléře na 22,70 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online kolem dnešních 17:00. Pražskou burzu táhly do červených čísel akcie splečnosti ČEZ a Komerční banky.

Středoevropské měny měly ve středu tendenci posilovat, uvádí Kevin Tran Nguyen z Komerční banky. „Česká koruna však intradenní zisky vymazala v reakci na komentáře viceguvernérky Evy Zamrazilové a vůči euru je dnes beze změny,“ dodal ekonom.

Viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová řekla v rozhovoru pro agenturu Bloomberg, že rozhodnutí mezi snížením či stabilitou úrokových sazeb na prosincovém zasedání bankovní rady je pro ni „50 na 50.“ Zdůvodnila to tím, že se dosud nesnížila nejistota ohledně lednové změny cen zboží a služeb.

O případné změně v nastavení úrokových sazeb bude bankovní rada ČNB rozhodovat na zasedání 21. prosince. „Nejistota ohledně lednového přecenění podle nás tak převáží a povede k tomu, že k prvnímu snížení úrokových sazeb většina bankovní rady ČNB přistoupí až v únoru příštího roku,“ uvedl dnes Kevin Tran Nguyen.

Pražská burza ve středu ztrácela. Index PX klesl o 0,16 procenta na 1406,03 bodu především v důsledku oslabení akcií energetické společnosti ČEZ a Komerční banky. Výraznějšímu poklesu burzy bránila dvojice rakouských finančních titulů v čele s bankovní skupinou Erste. Vyplývá to z dat na webu burzy.

Z deseti emisí ovlivňujících hodnotu index PX tři uzavřely obchodování se ztrátou a stejný počet stagnoval. Nejvýraznější propad, o téměř tři procenta, zaznamenaly akcie Pilulka Lékárny.

Vzhledem k objemu prodejů se na vývoji burzovního indexu výrazněji podílely cenné papíry skupiny ČEZ a Komerční banky. Akcie polostátní energetické firmy odepsaly 1,12 procenta na 974 Kč, emise Komerční banky oslabila o 0,84 procenta na 709 Kč za akcii.

  Pražská burza oslabila, ztrácela většina hlavních emisí

Naopak mezi růstové tituly pražské burzy se dnes zařadila rakouská pojišťovna VIG a Erste Bank. Akcie VIG zdražily o 0,47 procenta na závěrečných 641,50 koruny. Cenné papíry Erste zpevnily o 0,68 procenta na 904,20 Kč koruny.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 24,51 24,50
Kč/USD 22,74 22,70

Zdroj: Patria Online

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com