Tomáš Souček vyhrál podzimní část ankety Zlatý míč ČR

Záložník West Hamu Tomáš Souček suverénně ovládl podzimní část Zlatého míče a v 28. ročníku novinářské ankety o nejlepšího českého fotbalistu sezony má nakročeno k obhajobě prvenství a celkově čtvrtému vítězství. Osmadvacetiletý reprezentační kapitán získal v úvodní polovině hlasování od žurnalistů 572 bodů a před klubovým spoluhráčem na druhém místě Vladimírem Coufalem má k dobru 310 bodů.

Průběžné třetí místo drží obránce pražské Sparty Ladislav Krejčí. Výsledky podzimní části dnes zveřejnil Klub sportovních novinářů (KSN), který anketu pořádá. Celkový vítěz bude znám po sezoně.

Souček prožil velmi povedený podzim. S West Hamem vyhrál skupinu Evropské ligy a v anglické lize s ním aktuálně figuruje na sedmém místě tabulky. S reprezentací prošel na letní evropský šampionát do Německa a k postupu přispěl třemi brankami v posledních třech zápasech kvalifikace. Celkově dal za podzimní část sezony 10 soutěžních gólů.

Obhájce vítězství má po první polovině ankety nejvyšší náskok od roku 2015, kdy někdejší brankář a rekordman ankety Petr Čech vedl o 328 bodů. Souček se za podzim dostal na všech 39 hlasovacích lístků a hned 36 žurnalistů ho zařadilo na nejvyšší příčku.

„Ten rozdíl je veliký, vážím si toho. Děkuji těm, kdo pro mě hlasovali. Že viděli nějakou mou práci a ocenili ji. Ale zároveň jako hráč našeho nároďáku bych ocenil plno dalších hráčů, kteří docílili spoustu věcí. Jako je postup na Euro nebo plno dalších,“ řekl v rozhovoru pro KSN Souček.

„Cítím, že se podzim povedl. Jsem spokojený jak sportovně, tak individuálně. Beru to jako pozitivní půlrok. Jen doufám, že to bude pokračovat i v tom druhém půlroce na jaře,“ doplnil Souček.

Obránce Coufal mezi elitní jedenáctkou, kterou vybírají novináři, figuroval jednatřicetkrát, ani jednou ale nebyl na prvním místě. Nejvýše postaveného zástupce české ligy sparťana Krejčího jeden z žurnalistů zařadil na nejvyšší příčku, posbíral však méně třetích a pátých pozic. Na Coufala ztrácí 23 bodů.

  Běžci jsou největšími českými nadějemi na MS klasiků

Za posledních devět let posedmé ovládl první část hlasování hráč působící v zahraničí. V elitní jedenáctce je na druhou stranu hned pět zástupců české ligy, což je nejvíce od podzimu 2019. Vedle Krejčího útočník Vasil Kušej z Mladé Boleslavi na pátém místě, šestý zadák Filip Panák ze Sparty, osmý brankář Jindřich Staněk z Plzně, který vloni po první polovině vedl, a devátý defenzivní univerzál Tomáš Holeš ze Slavie.

Oproti loňskému podzimu se elitní jedenáctka změnila na šesti místech. Nově se do ní za první polovinu hlasování dostali Krejčí, Kušej, Panák, útočník Tomáš Čvančara, Holeš a záložník Michal Sadílek. Mezi nejlepšími zůstali Souček, Coufal, ofenzivní univerzál Václav Černý, Staněk a Antonín Barák. Středopolař Fiorentiny, který v minulém ročníku ankety skončil o jediný bod druhý, figuruje po podzimu na 10. příčce.

Fotbaloví žurnalisté v anketě hlasují dvoukolově po podzimu a po jaru. Za obě části vyberou vždy 11 podle nich nejlepších hráčů a celkový vítěz vzejde ze součtu. Na podzim hlasovalo 39 žurnalistů, aspoň bod si připsalo 40 hráčů. V případě bodové rovnosti rozhodoval vyšší počet lepších umístění. Rekordmanem ankety je Čech s 12 prvenstvími, Součkovi patří třetí místo za šestinásobným laureátem Pavlem Nedvědem.

Fotbalová anketa Zlatý míč ČR 2023/24 po podzimním kole:

1. Tomáš Souček 572 b., 2. Vladimír Coufal (oba West Ham) 262, 3. Ladislav Krejčí ml. (Sparta Praha) 239, 4. Václav Černý (Wolfsburg) 218, 5. Vasil Kušej (Mladá Boleslav) 171, 6. Filip Panák (Sparta Praha) 169, 7. Tomáš Čvančara (Mönchengladbach) 126, 8. Jindřich Staněk (Plzeň), 9. Tomáš Holeš (Slavia Praha) oba 101, 10. Antonín Barák (Fiorentina) 99, 11. Michal Sadílek (Twente Enschede) 93.

  Golfovou hvězdu Nelly Kordovou vyřadila ze hry krevní sraženina

Další pořadí:

12. Lukáš Provod (Slavia Praha) 62, 13. Tomáš Chorý (Plzeň) 56, 14. Adam Hložek (Leverkusen) 47, 15. Mojmír Chytil (Slavia Praha) 42, 16. Lukáš Kalvach (Plzeň) 40, 17. Marek Havlík (Slovácko) 38, 18. David Douděra (Slavia Praha) 36, 19. Martin Vitík (Sparta Praha), 20. Alex Král (Union Berlín) oba 35, 21. David Jurásek (Benfica Lisabon) 34, 22. Ondřej Lingr (Slavia Praha/Feyenoord Rotterdam) 28, 23. Václav Hladký (Ipswich) 26, 24. Václav Jurečka (Slavia Praha), 25. Marek Matějovský (Mladá Boleslav) oba 25, 26. Jan Kuchta (Sparta Praha) 23, 27. Lukáš Juliš (Olomouc) 21, 28. Pavel Šulc (Plzeň) 20, 29. Matěj Kovář (Leverkusen) 19, 30. Jiří Pavlenka (Brémy), 31. Lukáš Masopust (Slavia Praha) oba 17, 32. Jakub Brabec (Aris Soluň) 15, 33. Aleš Mandous (Slavia Praha) 11, 34. David Zima (FC Turín) 9, 35. Tomáš Pekhart (Legia Varšava) 5, 36. Christophe Kabongo (Podbrezová) 4, 37. Lukáš Sadílek (Sparta Praha) 3, 38. Milan Heča (Slovácko), Adam Karabec (Sparta Praha) a Jiří Letáček (Ostrava) všichni 1.

Pozn.: Při rovnosti bodů rozhoduje vyšší počet lepších umístění.

Vítězové podle počtu triumfů:

12 – Petr Čech, 6 – Pavel Nedvěd, 3 – Tomáš Souček, 1 – Jiří Němec, Patrik Berger, Tomáš Rosický, David Lafata, Tomáš Vaclík, Patrik Schick.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com