Nečas zavinil v NHL rozdílový gól, Faksa musel na ošetřovnu

Hokejisté New York Islanders vyhráli na ledě Caroliny 3:2 a snížili stav série úvodního kola play off NHL na 2:3. U rozdílové branky přišel Martin Nečas o puk na útočné modré čáře. Dallas potrestal jedním gólem pětiminutové vyloučení za zákrok na Radka Faksu, porazil Minnesotu 4:0 a vede 3:2 na zápasy. Český útočník potřeboval ošetření, ale zápas dohrál. Edmonton zdolal Los Angeles 6:3 a vede v sérii 3:2.

Islanders nasměrovali k výhře Pierre Engvall a Brock Nelson, kteří zajistili týmu vedení 2:0. Oba útočníci si připsali gól a přihrávku. Carolině odvolali rozhodčí po trenérské výzvě branku Stefana Noesena na 1:1 kvůli ofsajdu. Až ve 34. minutě se domácí radovali z regulérního gólu, tečí snížil Paul Stastny. V závěru druhé třetiny ale obral Mathew Barzal o puk Nečase a z přečíslení dva na jednoho zvýšil.

Aktivnější Carolina zápas už jen zdramatizovala trefou Sebastiana Aha v 51. minutě. Více nepovolil Ilja Sorokin, který zastavil 34 střel.

Faksa si v úvodu zápasu stáhl v obranném pásmu rukavicí puk ze vzduchu na led a Marcus Foligno jej trefil kolenem do kolene. Český útočník zamířil s dopomocí na ošetřovnu, ale ještě v úvodní třetině se vrátil zpět do hry. Rozhodčí vyloučili Foligna na pět minut a do konce zápasu. Z přesilové hry otevřel skóre Tyler Seguin.

Dallas využil ve 12. minutě trefou Jasona Robertsona další početní výhodu a na začátku prostřední části zvýšil z dorážky Mason Marchment. Gólovou tečku udělal Ty Dellandrea v závěru utkání při hře Minnesoty bez brankáře. První hvězdou zápasu byl vyhlášen Jake Oettinger, který kryl 27 střel. Tři góly domácích připravil Roope Hintz, který vede s 11 body (4+7) produktivitu letošního play off.

Nejlepším střelcem vyřazovací části je Leon Draisaitl, který dostal Edmonton šestou trefou v play off do vedení 2:0. Kanadský klub vyhrál první třetinu 3:2 a definitivně zlomil zápas na svou stranu v rozmezí 32. až 45. minuty, kdy odskočil i díky dvěma gólům Nicka Bjugstada na 6:2.

České hokejistky prohrály v semifinále MS s favorizovanými Američankami 1:9

1. kolo play off NHL:

Východní konference – 5. zápas:

Carolina – NY Islanders 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)

Branky: 34. Stastny, 51. Aho – 11. Engvall, 24. Nelson, 39. Barzal. Střely na branku: 36:22. Diváci: 18.680. Hvězdy zápasu: 1. Engvall, 2. Nelson (oba NY Islanders), 3. Aho (Carolina). Stav série: 3:2.

Západní konference – 5. zápasy:

Dallas – Minnesota 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Branky: 3. Seguin, 12. Robertson, 22. Marchment, 57. Dellandrea. Střely na branku: 25:27. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Oettinger, 2. Seguin, 3. Hintz (všichni Dallas). Stav série: 3:2.

Edmonton – Los Angeles 6:3 (3:2, 2:0, 1:1)

Branky: 32. a 45. Bjugstad, 9. E. Kane, 11. Draisaitl, 15. Kulak, 36. Hyman – 14. Iafallo, 18. Kempe, 47. Byfield. Střely na branku: 27:28. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Nurse, 2. Bjugstad, 3. Hyman (všichni Edmonton). Stav série: 3:2.