Moskva žádá ČR, aby na RB OSN vysvětlila své dodávky zbraní na Ukrajinu

Rusko žádá, aby se dnes český zástupce při OSN zúčastnil zasedání Rady bezpečnosti OSN, které se bude věnovat ostřelování ruského Belgorodu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Česko by na zasedání mělo vysvětlit své dodávky zbraní na Ukrajinu, prohlásil zástupce ruského velvyslance při OSN Dmitrij Poljanskij. Zasedání se uskuteční ve 22:00 SEČ, sdělila krátce poté ruská mise při OSN. Český ministr zahraničí Jan Lipavský účast českého představitele na zasedání Rady bezpečnosti odmítl.

Moskva dnes obvinila ukrajinské síly z ostřelování Belgorodu u ukrajinských hranic, které si podle ní vyžádalo nejméně 14 obětí na životě a přes 100 zraněných. Ukrajina podle Moskvy použila k útoku mimo jiné raketomety RM-70 Vampire české výroby.

„Vyzvali jsme také k účasti stálého zástupce Česka, aby vysvětlil dodávky munice ze své země, kvůli kterým umírají civilisté,“ napsal podle TASS ruský diplomat Poljanskij na platformě Telegram.

„Odmítáme se nechat Ruskem kamkoli předvolávat. Česko nebude sloužit lží otrávené propagandě agresora,“ uvedl na sociální síti X v reakci na ruskou žádost šéf české diplomacie Jan Lipavský. Poukázal zároveň na to, že Rusko na Ukrajině pokračuje ve válce, kterou rozpoutalo loni v únoru. Ministr vnitra Vít Rakušan na stejné sociální síti napsal, že „drzost“ ruského prezidenta Vladimira Putina je „bez hranic“.

Ruské ministerstvo obrany předtím uvedlo, že Ukrajina dnes na Belgorod zaútočila dvěma raketami Olcha nesoucími kazetovou munici a také pomocí raketometů Vampire české výroby. Kyjev se k dnešním událostem v Belgorodu zatím nevyjádřil. Ukrajinská média ale s odvoláním na své zdroje napsala, že ukrajinské síly útočily na armádní cíle v Belgorodské oblasti a že výbuchy a požáry v Belgorodu zapříčinila neprofesionalita ruské protivzdušné obrany.

ČTK

  Bek prodloužil termín pro podání přihlášek na SŠ o jeden den

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com