Do vzdušného prostoru Polska zřejmě vletěla ruská raketa, řekl polský generál

Do polského vzdušného prostoru zřejmě vletěla ruská raketa a následně jej opět opustila, uvedl dnes náčelník polského generálního štábu. Generál Wieslaw Kukula se tak podle médií vyjádřil k neidentifikovanému objektu, který dnes ráno přiletěl do Polska od hranice s Ukrajinou a následně zmizel z radarů. O situaci jednalo vedení státu, ozbrojených sil i bezpečnostní složky. Polská diplomacie si kvůli incidentu předvolala ruského chargé d´affaires. Solidaritu s polským spojencem vyjádřil jménem Severoatlantické aliance její generální tajemník Jens Stoltenberg, který hovořil s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Ruští představitelé se k incidentu dosud nevyjádřili, poznamenala agentura AP. A Moskva ani žádné vysvětlení neposkytne, dokud Varšava nepředloží důkazy, prohlásil večer ruský chargé d´affaires.

V kontaktu s Varšavou jsou také Spojené státy, které berou bezpečnost NATO velmi vážně a zůstávají oddány svému závazku bránit spojence, uvedlo americké ministerstvo zahraničí na dotaz polské agentury PAP. Pentagon se odmítl vyjádřit k dotazu, zda by mohl potvrdit ruský původ střely v polském vzdušném prostoru.

„Vše nasvědčuje tomu, že do polského vzdušného prostoru letěla ruská raketa. Sledovali jsme ji, opustila prostor. Máme to potvrzeno na národní a spojenecké úrovni,“ řekl náčelník štábu Kukula podle serveru Onet po jednání v úřadu pro národní bezpečnost, které k situaci svolal prezident Duda.

Velitel operačního velitelství ozbrojených sil, generál Maciej Kliszcz podle médií uvedl, že raketa přeletěla hranice okolo sedmé hodiny ranní. Podle generála Kukuly vzlétly polské stíhačky, aby střelu zničily, ale ta už stačila opustit polské území. „Objekt se nad polským územím pohyboval po přibližně tři minuty, asi v hloubi 40 kilometrů,“ dodal generál podle webu deníku Gazeta Wyborcza.

Polští vojáci se na zemi snaží ověřit dráhu letu střely, jak ji zachytily radary. „Pátráme, abychom to ještě ověřili,“ řekl náčelník generálního štábu.

  Zeman odsoudil vraždění civilistů na Ukrajině

Podle polského prezidenta Dudy se nikomu nic nestalo. „Nejsou zprávy o výbuchu,“ uvedla před novináři šéfka prezidentské kanceláře Gražyna Ignaczaková-Bandychová. Ocenila spolupráci mezi hlavou státu a vládou jako dobrou, napsala Gazeta Wyborcza.

Polská hranice tvoří zároveň hranici Evropské unie a Severoatlantické aliance.

„Hovořil jsem s prezidentem Andrzejem Dudou o incidentu s raketou v Polsku. NATO je solidární s naším váženým spojencem, sleduje situaci a zůstaneme v kontaktu, zatímco se zjišťují fakta. NATO zůstává ostražité,“ zdůraznil podle agentury Reuters generální tajemník aliance Stontenberg.

„Se spojenci jsme v stálém kontaktu,“ uvedl dříve před novináři polský ministr obrany Władyslaw Kosiniak-Kamysz, který je současně místopředsedou vlády. O stálém kontaktu se spojenci informoval v souvislosti s telefonátem mezi šéfem polského státu a politickým šéfem aliance také Marcin Mastalerek z prezidentské kanceláře.

Náměstek polského ministra zahraničí Wladysław Teofil Bartoszewski si večer povolal ruského chargé d’affaires a předal mu nótu, ve které se ministerstvo zahraničí domáhá objasnění incidentu s narušením vzdušného prostoru Polska řízenou střelou a okamžitého skoncování s aktivitami tohoto typu, oznámila polská diplomacie v komuniké, které zveřejnila na svém webu.

„Řekl jsem chargé dáffaires jasně, že zopakování těchto pokusů vyvolá ostřejší reakci, protože je to testování naší efektivnosti a našeho přístupu k obraně. Ujišťuji, že jsme s to reagovat rychle a účinně, pokud se to zopakuje,“ prohlásil náměstek Bartoszewski podle agentury PAP po setkání s ruským diplomatem.

Varšava nepředložila žádné důkazy pro svá tvrzení ohledně letu rakety nad Polskem, prohlásil naopak ruský chargé d´affaires Andrej Ordaš. „Předali mi nótu osahující nepodložené tvrzení o tom, že údajně dnes ráno narušil polský vzdušný prostor objekt, který polští odborníci rozpoznali jako ruskou manévrující střelu,“ řekl podle ruské státní agentury RIA Novosti. Dodal, že na jeho žádost, aby polská strana svá tvrzení věcně potvrdila, zareagovala polská strana odmítavě. Moskva žádné vysvětlení k incidentu neposkytne, dokud Varšava nepředloží konkrétní argumenty, zdůraznil diplomat.

  Ruská agrese bere lidstvu budoucnost

Pátrání vojáků a policistů v polském pohraničí po ruské střele skončilo bez nálezu trosek či jiného objektu, napsal server Onet s odvoláním na regionální úřady. Místní obyvatelé podle listu Gazeta Wyborcza viděli letící objekt „doutníkového tvaru“, což nejspíše byla buď letecká střela Ch-55 ještě sovětské konstrukce, anebo její ruská generační obměna Ch-101. Každopádně hrozila tragédie a lze se jen dohadovat, zda střela nad Polsko „zabloudila“ náhodou, anebo šlo o předem nachystané „testování“ reakce nové polské vlády, odhadl polský deník.

Rusko v noci na dnešek a ráno podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Ukrajinu. Masivní nálety na města po celé Ukrajině způsobily podle ukrajinských úřadů nejméně 19 obětí na životě, okolo stovky lidí je zraněných a jsou rozsáhlé škody. Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk podle agentur uvedl, že to byl nejmasivnější vzdušný úder od začátku ruské invaze. Velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj informoval o 114 zlikvidovaných dronech a střelách z celkem 158, kterými Rusko útočilo. Moskva se omezila na tvrzení, že v posledních dnech zasáhla na Ukrajině všechny určené cíle.

Loni v polovině listopadu zabila exploze po dopadu střely ve vsi Przewodów u hranic s Ukrajinou dva polské civilisty. Také tehdy Rusko podniklo proti Ukrajině masivní vzdušný útok. Incident tehdy vyvolal obavy, že válka na Ukrajině by se mohla vyhrotit do širšího konfliktu, pokud by šlo o ruský útok na území členského státu NATO. Nicméně Varšava i Severoatlantická aliance daly vzápětí najevo, že zřejmě šlo o ukrajinskou protileteckou raketu S-300, kterou se Ukrajina snažila sestřelit útočící ruskou střelu. Po tragédii v Przewodówě střežily region až do letošního listopadu německé systémy protivzdušné obrany Patriot.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com