Stovky lidí se účastnily demonstrace v baškirské Ufě, policie zatýkala

Stovky přívrženců uvězněného ochránce přírody autonomního Baškirska se dnes sešly na nepovolené demonstraci v Ufě. Policie zadržela nejméně sedm lidí, napsala agentura Reuters s odvoláním na ruské novináře z místa. Protest se v regionální metropoli uskutečnil navzdory varování šéfa autonomní republiky Radije Chabirova, že úřady tvrdě zasáhnou proti demonstrantům, které označil za zrádce a extrémisty.

Příslušníci pořádkových jednotek OMON vytlačili lidi, kteří s výkřiky „Hanba!“ bránili v odjezdu autobusu se zatčenými, vylíčil zpravodajský kanál SOTAvision na sociální síti Telegram. Náměstí Salavata Julajeva v Ufě mezitím policisté, posílení gardisty, vyčistili od demonstrantů, ale zatýkání selektivně pokračovalo v okolních ulicích.

V autonomní republice ležící na jihu pohoří Ural, které rozděluje Rusko na evropskou a asijskou část, to byl už třetí nedovolený protest tento týden, ale první v regionální metropoli. Lidé se sešli, aby podpořili aktivistu Faila Alsynova, odsouzeného ve středu na čtyři roky na základě obvinění z rozněcování národnostní nenávisti. Obvinění Alsynov odmítl.

Sedmatřicetiletého ochránce přírody, který se staví také na ochranu práv Baškirů, představujících menšinu ve své vlasti, považují mnozí za hrdinu. V roce 2020 vedl úspěšné protesty proti těžbě na kopci, který Baškirové pokládají za posvátný. Loni se vyslovil proti náboru etnických Baškirů do války Ruska proti Ukrajině. „Toto není naše válka,“ prohlašoval.

Veřejné protesty jsou v Rusku velmi vzácné vzhledem k riziku zatčení, zejména od začátku války. Načasování je o to citlivější, že prezident Vladimir Putin kandiduje v březnových prezidentských volbách. I když o Putinově vítězství není pochyb, analytici tvrdí, že na regionálního vůdce Chabirova je vyvíjen tlak, aby udržel situaci pod přísnou kontrolou a neudělal Kremlu během volební kampaně ostudu, dodal Reuters.

Kvůli středeční demonstraci v Bajmaku, kde soud vynesl verdikt nad Alsynovem, skončilo ve vězení už 17 lidí, odsouzených k trestům až 15 dnů za mřížemi.

  Svět je v roce 2024; jeho příchod vítal směsí oslav i zasmušilých úvah

V Baškirsku soud uvěznil dalších devět lidí za nepovolenou demonstraci

Ruský soud v Bajmaku, kde se ve středu konala nepovolená demonstrace tisíců lidí proti odsouzení ochránce přírody autonomního Baškirska, uložil tresty sahající od osmi po 15 dní vězení dalším devíti účastníkům těchto nepokojů. Odsouzeni byli za to, že neuposlechli pokynů policie. Oznámila to dnes státní agentura TASS s odvoláním na sdělení soudu. Připomněla, že dříve soud v Ufě odsoudil osm jiných lidí za porušení pravidel pro pořádání veřejných akcí. Bajmak je asi 1400 kilometrů východně od Moskvy.

Před budovou soudu v městečku Bajmak v Baškortské autonomní republice na východě evropské části Ruska se ve středu podle médií shromáždilo několik tisíc demonstrantů. Protestovali proti odsouzení Faila Alsynova ke čtyřem letům vězení za šíření nenávisti vůči osobám jiné národnosti. Aktivista toto obvinění odmítl a slíbil, že se odvolá.

Velké protesty v Rusku jsou mimořádně vzácné kvůli riziku zatčení na shromážděních, která úřady považují za nepovolená. Za poslední dva roky byly zadrženy tisíce lidí za to, že se postavily proti válce na Ukrajině, poznamenala v této souvislosti agentura Reuters. Připomněla, že Alsynov v roce 2020 úspěšně bojoval proti plánům na těžbu sody v oblasti, která se následně přeměnila v přírodní rezervaci.

Šéf Baškirska, jedné z největších etnicky smíšených autonomních republik v Rusku, se ve čtvrtek vyjádřil, že nepokoje vyvolali zrádci a extremisté, kteří usilují o odtržení od Ruska.

„Jde o skupinu osob, z nichž část žije v cizině. Jsou to v podstatě zrádci. Vyzývají k odtržení Baškortostánu od Ruska, vyzývají k partyzánské válce,“ tvrdil šéf autonomní republiky Radij Chabirov podle listu Izvestija ve videu zveřejněném na sociálních sítích. Baškortostán je jiný název pro Baškirsko.

Mezi údajnými zrádci jmenoval Ruslana Gabbasova, který spolu s Alsynovem zakládal mezitím zakázané hnutí Baškort. Gabbasov řekl z litevského exilu po telefonu agentuře Reuters, že nespokojenost Baškirů, tvořících necelou třetinu ze čtyř milionů obyvatel autonomní republiky, způsobila politika ruského prezidenta Vladimira Putina. Ta podle Gabbasova narušila postavení baškirského jazyka a kultury. Příčiny vidí i dopadu těžební činnosti na přírodu a v nepřiměřeně vysokém zastoupení menšin v řadách ruských jednotek bojujících proti Ukrajině.

  Soud zpřísnil trest muži obžalovanému za boje na Ukrajině. Ve vězení si má místo 4,5 roku odsedět 21 let

Aktivisté podle Gabbasova svolávali na dnešek demonstraci na Alsynovovu podporu do Ufy, hlavního města Baškirska.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com