V ruské Brjanské oblasti hoří sklad pohonných hmot, zasáhl ho dron

Ve městě Klincy v ruské Brjanské oblasti hoří zásobníky pohonných hmot poté, co je zasáhl dron, právě sestřelovaný protivzdušnou obranou. Informoval o tom na telegramu Alexandr Bogomaz, gubernátor tohoto regionu sousedícího s Ukrajinou a Běloruskem. Naopak Ukrajina zažila klidnou noc, jednu z mála od vpádu ruských vojsk předloni v únoru, uvedl v televizi mluvčí ukrajinského letectva, pod které spadá i protivzdušná obrana.

„Během likvidace vzdušného cíle byla na území skladu pohonných hmot shozena munice,“ uvedl Bogomaz. Začaly kvůli tomu hořet zásobníky. Na místě zasahují hasiči a další záchranáři. Podle předběžných informací nebyl nikdo zraněn.

„Ještě hoří,“ uváděl popisek k jednomu z videí, které natočili očití svědci a na sociální síti ráno publikoval zpravodajský kanál Gorod Brjansk. Hoří čtyři zásobníky s benzinem, požár mezitím zachvátil plochu 1000 metrů čtverečních, uvedla státní agentura TASS. Plameny se snaží zvládnout 13 hasičských stříkaček a také speciální protipožární vlak vypravený moskevskou železniční společností.

Ruskojazyčný servis BBC uvádí, že několik minut poté, co se na sociálních sítích objevily první informace o požáru ve skladu pohonných hmot, uvedlo ruské ministerstvo obrany, že dnes ráno byl nad Brjanskou oblastí sestřelen ukrajinský dron.

Na sociálních sítích se podle BBC mezitím objevilo množství příspěvků se záběry požáru, pořízených jak v Klincích, tak ve 150 kilometrů vzdáleném Brjansku.

Gubernátor Bogomaz mezitím podle listu Kommersant ohlásil sestřelení dalších dvou ukrajinských dronů nad Brjanskou oblastí.

Kromě zásobníků pohonných hmot se terčem ukrajinských dronů v noci na dnešek stal také podnik na výrobu výbušnin v Kotovsku v Tambovské oblasti v centrálním Rusku, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ukrajinské tajné služby. Místní média tvrdí, že dron se okolo třetí ráno, tedy asi hodinu po středoevropské půlnoci, zřítil v Kotovsku, aniž by podnik zasáhl. Nikdo nebyl zraněn. Ale všechny pracovníky závodu hned po incidentu evakuovali.

  Ukrajina hlásí zasažení vojenského letiště Belbek na Ruskem ovládaném Krymu

„(Ruský prezident Vladimir) Putin soustředil nejvíce prostředků radioelektronického boje a protivzdušné obrany na ukrajinských okupovaných územích. Útoky na vojenské objekty na ruském území budou pokračovat,“ řekl zdroj ukrajinskému deníku.

Mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Jurij Ihnat v televizi předpověděl ještě více podobných požárů v Rusku, podobných tomu ve městě Klincy. Tyto akce nejenže ztěžují zásobování nepřátelských jednotek, ale také pomáhají Rusům pochopit „obrovský rozdíl“ mezi propagandou, šířenou ruským vedením, a realitou, uvedl mluvčí podle agentury Unian.

Údery za použití bezpilotních letounů jsou v regionech sousedících s Ukrajinou časté, v noci na čtvrtek však ukrajinský dron útočil i na ropný terminál v Leningradské oblasti, která obklopuje druhé největší ruské město Petrohrad. Podle Kyjeva urazil vzdálenost 1250 kilometrů. Do té doby přicházely z Ruska zprávy o útocích nejdále asi 700 kilometrů od ukrajinských hranic.

„Nestává se to často, ale noc byla ve vzdušném prostranství klidná. Nedošlo k útokům dronů, ačkoliv během podzimu a zimy jsme si zvykli, že bývají fakticky každou noc. Tato noc byla jednou z mála,“ řekl mluvčí ukrajinského letectva Ihnat podle listu Ukrajinska pravda. Dodal, že relativní klid nedovoluje polevit v bdělosti, zvláště když se dnes ráno nad Azovským mořem objevil ruský letoun včasné výstrahy a řízení A-50. Tento stroj podle Ihnata „pokouší osud“, že bude následovat svého nedávno sestřeleného předchůdce. Ale jeho nasazení se dalo očekávat, když Rusko disponuje ještě několika letadly tohoto typu.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com