Slovensko: Kampaň před prezidentskými volbami poznamenal podle úřadu podvrh

Dva měsíce před prezidentskými volbami na Slovensku se na internetu začaly šířit dokumenty, které údajně pocházejí z archivů někdejší československé Státní bezpečnosti (StB) a které hovoří o kontaktech tajné policie s nyní druhým nejpopulárnějším prezidentským kandidátem Ivanem Korčokem. Bývalý ministr zahraničí a kariérní diplomat Korčok uvedl, že s StB nikdy nespolupracoval. Zastal se ho také Ústav paměti národa (ÚPN), který zveřejněné dokumenty označil za podvrh.

Favoritem prezidentských voleb je podle sondáží předseda parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie Peter Pellegrini, jehož náskok před Korčokem se ale v poslední době ztenčil. O funkci hlavy státu se chce kromě Pellegriniho a Korčoka ucházet několika dalších zájemců, lhůta pro podání kandidátní listiny skončí v úterý.

„Nikdy sem s StB nespolupracoval a to je opakovaně potvrzeno tím, že jsem měl prověrky na ‚přísně tajné‘, včetně prověrky NATO, kterou bych při byť jen náznaku spolupráce s komunistickou tajnou službou nedostal,“ uvedl v prohlášení Korčok, který také část zmíněných dokumentů zveřejnil.

Praktiky lidí, kteří šíří informace o jeho údajných kontaktech s StB či o tom, že s komunistickou tajnou policií spolupracoval jeho děd, označil Korčok za žumpu. Korčoka, jenž například kritizuje současnou vládu za chystané změny v trestním právu a z tohoto důvodu se zúčastnil i protivládní demonstrace, podporuje v prezidentských volbách část opozice.

Podle ÚPN, který na Slovensku svazky po StB spravuje, jsou dokumenty ohledně Korčoka podvrh. Instituce napsala, že zveřejněné materiály obsahují nesprávný formát jmen, hodností a rovněž podpisy skutečných důstojníků StB. Jeden z dokumentů také odkazuje na neexistující svazek. Kromě toho ÚPN upozornil i na logickou chybu ohledně údajů v dokumentech.

Na sociálních sítích se dříve zase šířily informace, že Korčok vlastní cestovní pas Spojených států. Korčok to tehdy označil za dezinformace.

  Lékaři diagnostikovali britskému králi rakovinu

Podle průzkumu veřejného mínění, který v neděli zveřejnila televize Markíza, by první kolo prezidentských voleb vyhrál Pellegrini, jehož preference dosáhly 38,1 procenta. Korčok skončil na druhém místě s podporou 35,6 procenta. V rozhodujícím druhém kole by pak Pellegrini, kterého v prezidentské kandidatuře podporují také sociální demokraté (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, podle tohoto průzkumu porazil Korčoka s výraznějším náskokem. To by znamenalo, že by Pellegrini patrně získal podporu od voličů, jejichž kandidát skončí už v prvním kole. V něm se o hlasy voličů chce ucházet také například bývalý ministr spravedlnosti a někdejší šéf slovenského nejvyššího soudu Štefan Harabin, který má svými názory blíže k nynějším vládním stranám než k opozici a který v sondáží popularity prezidentských kandidátů skončil na třetím místě.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com