Biden apeloval na podporu Ukrajině, ta podle něj může zastavit Putina

Ukrajina může zastavit ruského prezidenta Vladimira Putina, když dostane zbraně, které potřebuje. Bez americké podpory ale bude ohrožena celá Evropa. Řekl to americký prezident Joe Biden, který na úvod svého poselství o stavu unie znovu apeloval na uvolnění dalších peněz na pomoc zemi napadené Ruskem. Svého předchůdce Donalda Trumpa Biden zkritizoval za zpochybňování principu kolektivní obrany NATO.

„Svoboda a demokracie čelí útoku, doma i v zámoří,“ prohlásil šéf Bílého domu. Své vystoupení v Kongresu zahájil slovy o tom, že podobně jako prezident Franklin Roosevelt za druhé světové války přišel zákonodárce i veřejnost varovat, že Spojené státy prožívají neobyčejně vypjatý okamžik.

„Dějiny nás sledují. Když Spojené státy odejdou, ohrozí to Ukrajinu,“ řekl o podpoře napadené země. Balík aktuálně blokuje republikánské vedení v americké Sněmovně reprezentantů. Senát minulý měsíc schválil širší návrh zahrnující asi 60 miliard dolarů (kolem 1,4 bilionu Kč) na podporu Kyjeva, předseda sněmovny Mike Johnson jej ale odmítá předložit k hlasování.

„Ukrajina může zastavit Putina, když budeme stát s Ukrajinou a poskytneme zbraně, které potřebuje na svou obranu,“ uvedl Biden. V opačném případě bude podle něj ohrožena nejen Ukrajina, ale celá Evropa a „svobodný svět“.

Přístup k bezpečnosti Evropy a k Severoatlantické alianci byl jedním z témat, na kterém Biden ilustroval kontrast s Trumpem, jeho pravděpodobným republikánským rivalem v prezidentské volbě letos v listopadu. Znovu odsoudil Trumpův výrok, v němž naznačil, že by Rusku řekl, aby se spojeneckými zeměmi „dělalo, co se mu zlíbí“, kdyby nebyl spokojený s jejich výdaji na obranu. Trump mezitím na své sociální síti Truth Social zopakoval postoj, že když NATO „nebude platit své účty, nebudeme vás chránit“.

„Je to nehorázné,“ řekl Biden, jenž o principu kolektivní obrany hovoří jako o posvátném závazku, který USA pod jeho vedením nikdy neporuší. „Dnes jsme udělali NATO silnější, než kdy bylo,“ dodal s odkazem na čtvrteční rozšíření aliance o Švédsko. Pokynul přitom švédskému premiérovi Ulfu Kristerssonovi, který byl mezi hosty první dámy Jill Bidenové.

  Podle úřadů v Mariupolu ruská armáda násilně převáží civilisty do Ruska

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com