Protivládní demonstrace v Bratislavě a Košicích, přišly tisíce lidí

Ve dvou největších slovenských městech, v Bratislavě a v Košicích, dnes pokračovaly demonstrace proti vládě premiéra Roberta Fica. Zástupci opozice kritizovali nejen ministerského předsedu, ale i ministryni kultury Martinu Šimkovičovou za návrh jejího úřadu posílit vliv státu ve veřejnoprávním rozhlasu a televizi (RTVS).

„Slovensko není jen Fico, který nadržuje Rusku. Slovensko není ani ministryně kultury, která si popletla kulturu s propagandou,“ řekla z pódia poslankyně opoziční strany Svoboda a Solidarita Vladimíra Marcinková na zaplněném náměstí u úřadu vlády ve slovenské metropoli.

Dav na bratislavské demonstraci, na kterou přišlo odhadem kolem 15.000 lidí, skandoval „Slovensko si nedáme“ a „Fico do basy“. Na favorita prezidentských voleb, předsedu vládní strany Hlas-sociální demokracie Petera Pellegriniho, který dříve 20 let působil ve Ficově straně Směr-sociální demokracie, lidé zase křičeli „podržtaška“.

Poslankyně nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Zora Jaurová řekla, že Fico posouvá Slovensko na východ a nejnověji chce ovládnout média.

Demonstranti si vyslechli kritická vyjádření České televize a Českého rozhlasu k navrženým změnám ve fungování RTVS a dav pak skandoval „Děkujeme“.

„Kdo jiní než my, kdy, pokud ne nyní, se postavíme proti tomu, co nám tu chystá vládní koalice. Já se nevzdám. Já jim nedovolím, aby si zprivatizovali naše Slovensko,“ řekla z pódia bývalá diplomatka, politička a herečka Magda Vášáryová.

V Košicích podle listu Denník N přišlo na protivládní demonstraci 3500 lidí. I tam vystoupili s projevy opoziční politici.

Opoziční strany na Slovensku svolávaly protivládní protesty, kterých se opakovaně účastnily tisíce lidí, už od loňského prosince do letošního února. Důvodem byla hlavně novela trestního zákoníku a další změny ve slovenském trestním právu. Ty kritizovala nejen opozice, ale i instituce Evropské unie. Vládní většina ve sněmovně nicméně předlohu prosadila, následně ovšem platnost její části pozastavil slovenský ústavní soud.

  Írán podle zdrojů CNN žádá Rusko o pomoc s jaderným programem

Slovenské ministerstvo kultury pak připravilo nový zákon o veřejnoprávním rozhlasu a televizi, který podle kritiků povede k ovládnutí stanice včetně jejího programu. Vláda také obešla prezidentku Zuzanu Čaputovou a dosadila do vedení civilní tajné služby SIS svého kandidáta, který tak získal řídící pravomoci v rámci SIS. Česká vláda zase po rozdílných názorech Prahy a Bratislavy na válku na Ukrajině přerušila konzultace s Ficovým kabinetem, který například zastavil vojenskou podporu Kyjevu ze státních zásob.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com