Berlín dodá Ukrajině třetí systém protivzdušné obrany Patriot

Ukrajina dostane od Německa další systém protivzdušné obrany Patriot, oznámilo dnes spolkové ministerstvo obrany. Podle německých médií dosud Berlín poslal Kyjevu dva takovéto systémy a třetí chce doručit bez prodlení. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodnutí označil za projev podpory v „klíčovém okamžiku“.

Zpráva přichází poté, co ukrajinští představitelé v posledních dnech žádali spojence o další Patrioty. Systémy americké výroby jsou pro ukrajinskou protivzdušnou obranu zásadní, země napadená Ruskem jich však podle Zelenského nemá dost. Podle analytiků jí chybí také rakety do těchto systémů a v protivzdušné obraně jsou tak za neustálého ruského ostřelování značné mezery.

„Z důvodu nárůstu ruských vzdušných úderů proti Ukrajině se německá vláda rozhodla dál posílit ukrajinskou protivzdušnou obranu,“ uvedlo podle agentury AFP ministerstvo obrany. Agentura DPA uvádí, že dodatečný Patriot pochází z arzenálu německé armády a má být předán bezprostředně po oznámení kroku.

Rozhodnutí je poměrně překvapivé, neboť německá vláda o několik dní dříve uvedla, že „pro tuto chvíli“ není v jejích možnostech další americký systém Ukrajině poskytnout. Poté následovala kritika některých představitelů německé opozice a také ostřejší slova Zelenského, který uvedl, že jeho spojenci přehlíží ničivé ruské útoky.

Dnes Zelenskyj na sociální síti X sdělil, že Kyjev dostane také rakety do „existujících systémů“. Poděkoval německému kancléři Olafu Scholzovi, s nímž podle prohlášení předtím mluvil. „Děkuji vám, Olafe, za vaši schopnost vést. Tohle je nefalšovaný projev podpory Ukrajiny v klíčovém okamžiku. Vyzývám lídry všech dalších partnerských zemí, aby tento příklad následovali,“ uvedl ukrajinský prezident.

Podle deníku Financial Times (FT) dosud Ukrajinci měli nejméně tři systémy Patriot. Zelenskyj minulý týden prohlásil, že by jeho země, která se brání ruské agresi přes dva roky, ke kompletní ochraně potřebovala 25 těchto baterií. List FT s odvoláním na své zdroje napsal, že Kyjev tento týden vyjednával se spojenci, konkrétně se Španělskem a Polskem, o dodání dvou baterií.

  Putin: Je třeba jednat s legitimním vedením Ukrajiny, tím není Zelenskyj

Západní systémy protivzdušné obrany Ukrajina potřebuje ke zneškodňování raket, jimiž Rusové útočí na její infrastrukturu. Ve čtvrtek jeden takovýto útok zničil Tripylskou tepelnou elektrárnu nedaleko Kyjeva a poškodil také dvě další elektrárny. Ukrajinská armáda po tomto náletu uvedla, že se jí podařilo sestřelit 18 ze 42 ruských raket, což je podle deníku The Guardian na ukrajinské poměry relativně nízká úspěšnost.

„Ruský teror proti ukrajinským městům a infrastruktuře způsobuje nesmírné utrpení,“ uvedl dnes německý ministr obrany Boris Pistorius. Dodal, že Berlín usiluje o co nejrychlejší nákup dalších systémů Patriot.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com