Schillerová si neumí přestavit, že by ANO vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD. Názor podle ní „začíná probublávat“ i v celém poslaneckém klubu. Schillerová to dnes řekla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM). Podle průzkumu agentury Kantar by teď volby do Sněmovny vyhrálo ANO s 35,5 procenta hlasů, SPD by získalo osm procent. Koaliční Spolu by mělo 21,5 procenta, Piráti 11 procent a Starostové 6,5 procenta. Proti koalici s SPD se Schillerová vyslovila i v rozhovoru pro Blesk.

„Neumím si představit, že by hnutí ANO, které je jasně prozápadní stranou, bylo v koalici s někým, kdo chce referendum o vystoupení z EU, kdo zpochybňuje naše závazky. Já bych s Tomiem Okamurou (lídr SPD) ve vládě neseděla. Já si myslím, že tento názor začíná probublávat celým naším klubem,“ uvedla Schillerová. Dodala, že se Okamura do ANO „opakovaně strefuje“. Připomněla, že ho kritizoval naposledy v sobotu na celostátní konferenci svého hnutí SPD. Podotkla, že si nepamatuje, že by si opoziční strany v minulém volebním období „okopávaly kotníky“ místo spolupráce. Schillerová zopakovala, že za rok a půl chce ANO vládnout. „Kdo bude premiérem za ANO, neřešíme,“ řekla šéfka poslaneckého klubu.

Blesku Schillerová na začátku týdne mimo jiné řekla, že hnutí se teď nezabývá koaličním potenciálem, ale zaměřuje se na dosažení takového volební vítězství, aby bez něj nebylo možné sestavit žádnou vládu. „Jestliže vlajkovou lodí SPD je uspořádání referenda o vystoupení z EU, neumím si představit společnou vládu. My sice nejsme eurohujeři a spoustu věcí kritizujeme, ale není pro nás jiná alternativa než EU a NATO,“ řekla deníku Schillerová, která je rovněž místopředsedkyní ANO.

O společné koaliční vládě obou opozičních hnutí mluvil v sobotu na celostátní konferenci SPD exprezident Miloš Zeman. Označil za překážku a politickou chybu, že SPD „dostatečně nepodpořilo“ lídra ANO Andreje Babiše v loňské prezidentské volbě. Zmínil, že se s SPD neshodne na požadavku vystoupit z EU, v referendu by hlasoval proti. V příští vládě by však Zeman rád viděl právě SPD a ANO.

  Blatný: Hromadné očkování proti covidu by mohlo být v nemocnicích

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com