Prezident přijal von der Leyenovou, předtím jednala s českými politiky

Prezident Petr Pavel přijal odpoledne na Hradě předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, která je v Praze v souvislosti s předvolební kampaní Evropské lidové strany. Předsedkyně EK se předtím sešla s českými politiky ze stran koalice Spolu a debatovala s nimi hlavně o předvolebních tématech. Dopoledne se setkala se zástupci firem z obranného průmyslu, poté ji čekalo jednání s politiky. Sešla se s nimi na neformálním obědě.

Von der Leyenová přicestovala do Prahy v době, kdy si Česko a také další země připomínají 20 let od vstupu do Evropské unie. Pavel a předsedkyně EK v úvodu setkání podle tiskové zprávy Hradu vzpomínali, jak osobně vnímali tento den před 20 lety. „Hlavními tématy rozhovoru byly priority ČR v Evropské unii a nadcházející volby do Evropského parlamentu. Debatovali také otázky mezinárodní politiky, především ruské agrese na Ukrajinu,“ sdělil Hrad.

Předseda KDU-ČSL a vicepremiér Marian Jurečka řekl ČTK, že u neformálního oběda se vedla debata o prioritách v rámci evropských voleb, tedy o bezpečnosti, konkurenceschopnosti Evropy, posílení odolnosti a schopnosti čelit vlivu Ruska a Číny. Debata se vedla i o podpoře Ukrajiny a v té souvislosti o nutnosti dalších cest jak eliminovat příjmy Ruska, ať již v rámci sankcí, nebo i dalších nástrojů.

„Pak jsme jí ještě krátce popsali naši politickou situaci, jak fungujeme jako koalice Spolu,“ Debata se vedla i o rozumném přehodnocování Green Dealu, tedy Zelené dohody pro Evropu, jeho cílů i rychlostí jejich naplňování, popsal Jurečka. „Některé věci nejsou tak realistické, jak se na první pohled zdály, “ poznamenal. Předsedkyně EK podle něj sama otevřela téma byrokratické zátěže a hovořila o své snaze ji omezit. Podle poslance TOP 09 Ondřeje Koláře se o Green Dealu vedla debata ve smyslu toho, že české občany tento projekt děsí, proto je nutné ho lépe vysvětlovat.

  Stanjurovy škrty dostihnou každého. Vyvázli jen podnikatelé a vědci

Po obědě s politiky v restauraci na pražské Kampě přešla v jejich doprovodu a za zájmu kolemjdoucích přes Karlův most do výčepu U Rarášků. Doprovázela ji například předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), europoslanci Luděk Niedermayer (TOP 09) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Zde debatovala s mladými lidmi a ve výčepu zkoušela za dohledu výčepního natočit pivo.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com