Účastníci pietního aktu uctili památku padlých v Pražském povstání

Účastníci pietního aktu u budovy Českého rozhlasu (ČRo) ve Vinohradské ulici v Praze dnes vzpomněli události Pražského povstání z května 1945 a uctili památku těch, kteří padli. Řečníci v projevech ocenili statečnost tehdejších Pražanů a zdůraznili, že za svobodu je potřeba bojovat. Na akci vystoupili mimo jiné předsedové obou komor Parlamentu Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Miloš Vystrčil (ODS), slovenská velvyslankyně Ingrid Brocková nebo pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Shromáždění se zúčastnili i další poslanci a senátoři, komunální politici a ředitel ČRo René Zavoral.

Povstání začalo 5. května 1945. Povstalcům se podařilo přimět Němce ke kapitulaci, zabránit mnohonásobně většímu krveprolití a vyprovokovat i rychlejší zásah Rudé armády. Komunistický režim po únoru 1948 velitele povstání generála Karla Kutlvašra odsoudil k doživotnímu vězení, perzekvováni byli i další představitelé povstalců. Pražskému povstání předcházela řada vzpour po celém území protektorátu.

„Boje na pražských barikádách v květnu 1945 jsou zásadní historickou událostí. Pražské povstání je hrdinným vzepětím, ve kterém jsme dokázali, že náš lid a vojáci se nikdy nesmířili s Mnichovskou dohodou a kapitulací. Při Pražském povstání bojovali a umírali čeští vlastenci a díky ČRo mohl sledovat tento hrdinný boj celý národ. Povstání mělo totiž národní charakter,“ řekl Vystrčil.

Předseda Senátu připomněl slova generála Kutlvašra, která pronesl na konci května 1945. „Barikády a společný boj se zbraní v ruce nás spojily ještě daleko více než samotná okupace. Společná a jednotná byla naše barikáda, jedno a společné bylo nebezpečí pro nás pro všechny,“ citoval Vystrčil.

„Přál bych si, aby 5. květen byl připomínkou těch, kteří dokázali čelit zlu,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). V projevu upozornil, že největší hrozbou svobody a demokracie je relativizace, rozmlžený pohled, kdy není jasné, co je dobré a co špatné, a že je důležité umět vystoupit ze šedivé a pohodlné průměrnosti. „Musíme si připomínat také ty, kteří toto dokázali,“ dodal.

  Ve středu přibylo v Česku 526 případů covidu

Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová vyzdvihla statečnost Čechů tehdy a rovněž ocenila dnešní postoj české společnosti k válce, kterou vyvolalo Rusko na Ukrajině. „Dnes, 79 let po Pražském povstání, Češi svou iniciativou při nákupu munice pro vzdorující ukrajinskou armádu celému svobodnému světu opět prokazují, že dokážeme vést a inspirovat ostatní svým vlastním pozitivním příkladem,“ řekla.

Odkaz Pražského povstání, ale i toho slovenského, je podle velvyslankyně Slovenska Ingrid Brockové nadčasový a připomíná odvahu národa postavit se na správnou stranu dějin a bránit svobodu. „Tento odkaz musíme stále připomínat. Pražské povstání právem patří k nejvýznamnějším milníkům moderní historie Česka. Nezapomínejme, že svoboda není samozřejmost,“ řekla.

Výročí Květnového povstání českého lidu je v českém kalendáři významným dnem. Ve středu si Česká republika společně s většinou evropských států připomene jako státní svátek den, kdy nacistické Německo 8. května 1945 podepsalo kapitulaci.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com