V Tbilisi proti kontroverznímu zákonu pokojně protestovalo 50.0000 lidí

Ulicemi gruzínské metropole Tbilisi dnes prošlo asi 50.000 lidí v pokojném protestu proti kontroverznímu návrhu zákona o zahraničním vlivu, který prosazuje vládní strana Gruzínský sen, napsala agentura Reuters. O normě, kterou kritizuje gruzínská opozice, Evropská unie i Spojené státy, by měl gruzínský parlament ve třetím čtení hlasovat už příští týden.

Cílem pochodu bylo náměstí Evropy, účastníci měli vlajky Gruzie i Evropské unie, píše AFP. Tbilisi tvrdí, že usiluje o členství v EU navzdory prosazovanému zákonu, který se velmi podobná tomu ruskému, který Moskva používá k potlačení a zastrašení opozice.

Vidina vstupu do evropského společenství byla motivem části demonstrujících k účasti. Mariam Meunaržiaová uvedla, že přišla, aby ukázala „že naše země je součástí evropské společnosti“ a „má evropskou budoucnost“.

Část demonstrantů poukazovala na podobnost návrhu zákona s ruskými metodami. Objevovala se hesla jako „Ne ruským zákonům“ nebo „Ne ruské diktatuře“, k vidění byly i ukrajinské vlajky.

„Nepotřebujeme se vracet do dob Sovětského svazu,“ vysvětlila AFP svou účast 38letá učitelka gruzínštiny Lela Ciklauriová. Je přesvědčená, že „pokud země zákon schválí, všechno se zhorší“.

Shromáždění se konalo pouhý den poté, co gruzínský premiér Irakli Kobachidze prohlásil, že vláda hodlá zákon prosadit i přes odpor mladých lidí, které označil za „oklamané“ a kteří cítí odpor k Rusku, píše Reuters.

Zákon, který má podle strany Gruzínský sen zajistit průhlednější financování nevládních organizací, už v parlamentu prošel prvním a druhým čtením, závěrečné hlasování se čeká v polovině května. Gruzínský sen má dostatek hlasů na to, aby překonal i očekávané veto prezidentky Salome Zurabišviliové. Navrhovatelé normy si podle kritiků vzali za vzor ruský zákon, který Kremlu pomohl potlačit opozici a umlčet nezávislá média.

Návrh projednávaný gruzínským parlamentem například požaduje, aby se organizace, jejíž rozpočet je z více než pětiny financován ze zahraničí, zaregistrovala jako „organizace nesoucí zájmy cizí moci“.

  Kryt pod zasaženým divadlem v Mariupolu zřejmě odolal bombardování

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com