Analytik: Slovenská vláda se atentát na Fica pokusí využít k obraně před kritiky

Vládní koalice na Slovensku se po atentátu na premiéra Roberta Fica bude podle analytika Grigorije Mesežnikova pokoušet i věcnou kritiku ze strany opozice a médií označovat za další útoky či prohlubování sporů ve společnosti. Není vyloučeno vládní strany využijí situaci k prosazení dalších omezení, řekl ČTK Mesežnikov, který je prezidentem nevládního Institutu pro veřejné otázky. Již čtyřnásobného premiéra Fica označil za polarizující osobnost, která v zemi sama nejvíce přispěla k vyhrocení nálad a vztahů ve společnosti a v politice.

„Všechny řeči k sebereflexi jsou adresovány jen opozici. To znamená, že ´my´ budeme pokračovat a ´vy´ nebudete protestovat a to bude naše usmíření. Oni sami sebereflexi nedělají a neudělají,“ řekl Mesežnikov k postupu vládní koalice.

Někteří vládní politici už minulý týden po útoku na Fica a také v dalších dnech připisovali odpovědnost za zločin opozici či liberálním médiím a v jejich kritice pak pokračovali. Například místopředseda Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Ľuboš Blaha kromě jiného tvrdil, že cesta ke smíření vede prostřednictvím pokání těch, kdo šířili nenávist vůči Ficovi. Europoslankyně za Směr-SD Monika Beňová zase kritizovala list Denník N, který mimo jiné napsal, že zatímco opozice a skutečná média se ve stávající vypjaté atmosféře chovají většinou rozumně, vládní koalice rozběhla informační operaci, jejíž cílem je atentát politicky využít na upevnění moci a získaných pozic.

Změnu v dosavadním stylu politiky vládní koalice, jejíž některá rozhodnutí vyvolala kritiku nejen opozice, prezidentky Zuzany Čaputové a evropských institucí, ale vedly i k vlně protivládních demonstrací, Mesežnikov nečeká.

„Vidím dvě možnosti, jedna z nich je špatná a druhá ještě horší. Špatná je, že vláda bude pokračovat v dosavadní linii legislativních návrhů, od toho neustupuje. Horší možnost je to, že atentát využije na ještě větší omezení médií či posílení bezpečnosti,“ uvedl Mesežnikov. Dodal, že ve vládní koalici nezaznamenal nikoho, kdo by uvažoval o korekci její dosavadní politiky.

  Rusko uzavřelo s Čínou smlouvy o plynu a ropě téměř za 118 miliard dolarů

Vládní strany už po atentátu na Fica, který se ze střelných poranění léčí od minulého týdne v nemocnici, například prosadily ve sněmovně návrh, aby vliv na poskytování dotací z fondu na podporu umění mělo ministerstvo kultury místo nynějších odborníků. V příštím roce by fond měl rozdělit 30 milionů eur (742 milionů korun). Parlament první čtení také schválil nový zákon o slovenské televizi a rozhlasu, podle opozice tím chce vláda veřejnoprávní stanici ovládnout. Tento návrh spolu s dříve prosazenými rozsáhlými změnami v trestním právu vedl na Slovensku po loňském nástupu nynější vlády do úřadu k vlně demonstrací.

Podle soudu, který střelce na Fica poslal do vazby, atentátník svůj čin při policejním výslechu zdůvodnil nesouhlasem s politikou nynější vlády, která také zastavila ze státních zásob vojenské dodávky na Ukrajinu. Tato východoevropská země se již přes dva roky braní ruské vojenské invazi.

Opozice podle Mesežnikova nemá jinou možnost, než pokračovat ve vyjadřování nesouhlasu s návrhy zákonů, které jsou namířené proti mediím či občanské společnosti. „Máme u moci politické či skutečné ´protisystémové plochozemce´. Prostor svobody by zúžili, ale narážejí na ústavu a na právo Evropské unie,“ řekl Mesežnikov.

Fico je podle něj do značné míry polarizující osobnost, jejíž výroky i reálné politické kroky vyvolávaly v zemi také nesouhlas. Řekl, že Fico nejvíce přispěl k vyhrocení nálad ve slovenské společnosti a politice, byť nepoužíval nejradikálnější slovník. Už během nynějšího premiérského mandátu Fico například přirovnal opoziční politiky ke krysám. V minulosti zase Čaputovou označil za americkou agentku a slovními výpady nešetřil ani novináře, čtyřem redakcím včetně nejsledovanější televize Markíza přestal odpovídat na dotazy s odůvodněním, že jde o nepřátelská média.

Z nynější opozice se výpadům vůči Ficovy a jeho blízkým spolupracovníkům nevyhnul podle Mesežnikova hlavně expremiér a šéf hnutí Slovensko (dříve OLaNO) Igor Matovič. Analytik řekl, že Matovič je konfrontační politik, intenzita jeho výpadů výrazněji zaostala za Ficovými.

  Ruska si za manželovy krvavé peníze užívá přepychový život v Evropě. Sankce obešla snadno

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com