Nové útoky na Ukrajinu. Charkov, Gluchov…Potřeba větší podpory mezinárodního společenství

Dne 30. srpna 2024 byl Charkov opět vystaven silnému ostřelování ruskými silami, což mělo za následek značné škody a četné civilní oběti. Při útocích na obytné čtvrti ve městě zahynulo nejméně šest lidí, včetně 14leté dívky, a více než 50 dalších bylo zraněno. Ruské síly zasáhly pět různých míst, včetně obytných budov, což svědčí o pokračující taktice teroru proti civilistům.

Téhož dne ruské síly zaútočily na školu v Gluchově v Sumské oblasti, což mělo za následek zničení vzdělávacího zařízení, obytných budov a místního podniku. Tyto útoky potvrzují cílenou agresi Ruska proti ukrajinské civilní infrastruktuře a civilistům, zejména dětem. Ruský teror nekončí: údery proti civilnímu obyvatelstvu jsou články stejného řetězce. Nejprve to byla Buča, pak dětská nemocnice v Ochmatdetu, nyní jsou to školy, dětská hřiště a domy civilistů. Nejde jen o vojenskou akci, ale o strategii, jejímž cílem je podlomit morálku ukrajinského lidu a vyvinout tlak na mezinárodní společenství.

V reakci na tento vývoj Ukrajina žádá mezinárodní společenství o silnější podporu. Země potřebuje zejména další systémy protivzdušné obrany a povolení k použití zbraní dlouhého doletu proti legitimním vojenským cílům na ruském území, aby mohla účinně odrazovat od agrese.

Země jako Nizozemsko, Česká republika, Spojené království, Francie, Švédsko, Polsko a Kanada již Ukrajině povolily použít poskytnuté zbraně dlouhého doletu proti ruským vojenským cílům. Spojené státy však ještě neudělily konečný souhlas, neboť se obávají možné eskalace konfliktu. Na neformálním zasedání ministrů zahraničních věcí EU v Bruselu dne 29. srpna 2024 vysoký představitel EU pro zahraniční věci Josep Borrell zdůraznil, že každý členský stát EU by měl samostatně rozhodnout, zda udělí Ukrajině povolení k použití zbraní dlouhého doletu proti ruským vojenským objektům. Poznamenal, že taková rozhodnutí budou přijímána na úrovni jednotlivých zemí na základě jejich národních zájmů a svrchovaného práva. Navzdory tomu, že členové EU nemají k této otázce jednotný přístup, probíhají diskuse s cílem nalézt nejlepší způsoby, jak podpořit Ukrajinu v jejím boji proti ruské agresi.

  Rusko uplatňuje mezinárodní terorismus na СMM OBSE

Každý den prodlení stojí životy civilistů, včetně dětí. Západní spojenci se musí sjednotit a poskytnout Ukrajině pomoc, kterou potřebuje k ochraně svých občanů a zajištění bezpečnosti v regionu. To je rozhodující pro zabránění dalšímu ničení a obětem na životech. Ukrajina brání nejen své území, ale také společné hodnoty demokratického světa. Nyní je čas na rozhodné kroky k zastavení agrese a obnovení spravedlivého míru a stability v Evropě a ve světě.

Svět nemůže zůstat lhostejný, když jsou na dětských hřištích zabíjeny nevinné děti a civilisté trpí ve svých domovech. Ukrajina při obraně své nezávislosti a demokratických hodnot bojuje také za bezpečnost a budoucnost Evropy. Mezinárodní společenství musí nejen vyjádřit podporu, ale také podniknout konkrétní kroky.

Pro ochranu míru a stability v Evropě je naléhavě nutné zvýšit podporu Ukrajině, včetně plného členství v EU a NATO, a posílit obranné strategie a společné úsilí v boji proti agresi. Zásadní význam má povolení použití zbraní dlouhého doletu proti vojenským cílům na ruském území. Jen tak lze účinně zastavit agresi a zabránit dalším útokům ohrožujícím životy civilistů a dětí. Evropa musí být připravena na nové výzvy, protože pokud snahy o podporu Ukrajiny selžou, mohou být právě evropské země dalšími v pořadí, kdo bude ohrožen na bezpečnosti.

Autor: Franz Hoffman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com