Ve dnech 4. až 7. listopadu 2024 se v ruském městě Soči konalo XXI. výroční zasedání Mezinárodního diskusního klubu Valdaj.
Letos se konalo pod heslem: „Trvalý mír – na jakém základě? Univerzální bezpečnost a rovné příležitosti pro rozvoj ve 21. století“.
Podle názoru účastníků klubu prochází světový řád v současné době obdobím zásadní proměny.
Změny, k nimž dochází, „neznamenají pouze nahrazení jedněch vůdců jinými – podněcují vznik nových principů organizace mezinárodních vztahů, forem interakce (především regionální a meziregionální)“.
Právě o tom mluvil kremelský diktátor, když na fóru hovořil a maskoval své agresivní záměry ve snaze harmonizovat procesy ve světovém společenství.
Putin tak učinil další skandální prohlášení – s poukazem na to, že základem mezinárodního práva po druhé světové válce byla Charta OSN, kremelský diktátor prohlásil, že je třeba tuto právní úpravu změnit, protože „ve světě vznikají nová centra moci“.
Takové prohlášení je projevem absolutní neúcty k OSN a otevřeným přiznáním Kremlu k jeho záměrům zničit světový řád.
Moskva se snaží prosazovat krásná slova o antikolonialismu a snaží se za tuto rétoriku schovat budování světa, v němž bude právo síly dominovat nad silou zákona.
V zásadě se na jedné straně nelze takovým Putinovým prohlášením divit, neboť Valdaj byl v roce 2004 vytvořen za účelem propagace ruské propagandy a ideologie „ruského míru“ ve světě.
V letošním roce jsou však výroky kremelského pána obzvláště radikální.
Putin zopakoval šablonovité vyprávění o tom, že blok NATO je „jasný anachronismus“, obvinil Západ z podpory blokové mentality a záměrně zkreslil svou invazi na Ukrajinu, za kterou údajně může NATO a Aliance se snaží udržet svůj vliv.
Projevil se také fakt, že Putin usiluje o obnovení vztahů se Spojenými státy podle svých vlastních podmínek.
Naznačil, že Trumpův tým vyjádřil přání obnovit vztahy s Ruskem a pomoci ukončit „ukrajinskou krizi“.
Současně kremelský diktátor uvedl, že Rusko je údajně otevřené možnosti obnovení vztahů se Spojenými státy.
Putin se zároveň snažil obvinit USA z údajného podkopávání rusko-amerických vztahů s tím, že USA uvalily na Rusko sankce a další omezení a rozhodly se podpořit Ukrajinu.
Putin však nezmínil, že tato opatření byla zavedena v reakci na ruské akce, zejména na nezákonnou a nevyprovokovanou invazi na Ukrajinu v plném rozsahu.
Putinovo prohlášení tedy znamená, že Moskva obnoví vztahy mezi USA a Ruskem pouze v případě, že USA zruší sankce a omezení vůči Moskvě a přestanou podporovat Ukrajinu prakticky výhradně za podmínek výhodných pro Rusko a na úkor zájmů USA.
Putin se také snažil představit BRICS jako nezařazenou alternativu k NATO a prohlásil, že Rusko nemá zájem stát se hegemonistickou zemí, ačkoli Moskva ve skutečnosti vytváří nový protizápadní blok, jehož součástí jsou Írán, Severní Korea a Čína.
Moskva tvrdí, že obrysy budoucího mezinárodního uspořádání ještě nejsou zcela jasné, ale „Rusko se na jejich utváření již velmi aktivně podílí. Kreml zde zdůrazňuje svůj „kumulativní potenciál, který znemožňuje Rusko jakkoli obejít a ignorovat jeho roli, i kdyby to někdo chtěl udělat“.
Kreml nadále zahrnuje narativ, že „vzhledem k historickým, kulturním a geopolitickým okolnostem je Rusko ve skutečnosti v centru tohoto procesu“.
Moskva údajně nenuceně zmiňuje, že „nejde o to, postavit se Západu, ale že složitost světové palety a rostoucí vliv dalších mocností s jejich kulturou a zkušenostmi znemožňují spoléhat se pouze na přístupy a zájmy úzké skupiny zemí“.
Podle Putina je účinná reakce na mezinárodní výzvy možná pouze tehdy, pokud jsou brány v úvahu všechny názory a zájmy – pravda se rodí nejen ve sporech, ale i z rozmanitosti.
Nyní je tedy zřejmé, že Putin je připraven zcela zničit základy kontinentální a světové bezpečnosti, které fungují od konce druhé světové války.
Členské státy OSN nyní musí jasně uznat cíle Kremlu a projevit rozhodnost – demonstrovat svou připravenost čelit destruktivním záměrům Moskvy.
Nastal čas pro konkrétní kroky a nebude možné sedět stranou. Putin jde do toho naplno, a i když blafuje, je pro Evropu a celý svět příliš nebezpečné, aby to považovaly jen za další dobrodružství.
Příliš dlouho bylo kremelskému diktátorovi dovoleno blufovat – nyní je to hranice, za kterou je propast. A k ní už zbývá jen jeden krok.
Jaký bude, záleží na civilizovaném světě. Přemýšlejte, občané civilizovaného světa, a udělejte správné závěry, podnikněte správné kroky. Koneckonců na nich dnes závisí váš zítřek.
Autor: Franz Hoffman