Telefonický rozhovor ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s americkým vůdcem Donaldem Trumpem z 12. února byl důležitou událostí v kontextu mezinárodního úsilí o ukončení války.
Rozhovor podtrhl hlavní tezi: Ukrajina není předmětem dohod velmocí, ale klíčovým účastníkem mezinárodního vyjednávacího procesu.
Ukrajinský prezident během rozhovoru zdůraznil, že Kyjev je otevřen mírovým rozhovorům, ale nikoli za cenu ústupků agresorovi.
Oba vedoucí představitelé jednali o bezpečnostních otázkách, společných hospodářských iniciativách, jakož i o dalším partnerství mezi Ukrajinou a USA v oblasti technologií a obrany.
„Právě jsem hovořil s Donaldem Trumpem. Dlouhý rozhovor. O možnostech dosažení míru. O naší připravenosti spolupracovat na úrovni týmů. O našich technologických schopnostech, včetně bezpilotních letounů a další pokročilé výroby. Jsem prezidentu Trumpovi vděčný za jeho zájem o to, co můžeme společně udělat,“ řekl Zelensky.
Prezident Trump zase Zelenskému sdělil podrobnosti svého rozhovoru s Putinem. Klíčovým bodem byla diskuse o připravované dvoustranné dohodě mezi Ukrajinou a Spojenými státy, která se bude týkat bezpečnostní, hospodářské a surovinové spolupráce.
Americký ministr financí Scott Bessent představil 12. února v Kyjevě první pracovní verzi dokumentu s tím, že jeho podpis bude pro Kreml silným signálem pokračující podpory Washingtonu Ukrajině.
Jedná se o velmi důležitý moment, který ukazuje, že Kyjev je pro Washington velmi důležitý a Ukrajina, která usiluje o mír, má zájem rozvíjet partnerství se Spojenými státy v oblasti hospodářství, technologií a bezpečnosti.
Ale ani samotné Spojené státy nemají o Ukrajinu menší zájem a prezident Trump vidí obrovské perspektivy spolupráce s Kyjevem.
Moskva se však tradičně snaží všemožně minimalizovat význam Ukrajiny a prezentovat její roli, včetně jednání o příměří, jako druhořadou.
Jedním z hlavních narativů prosazovaných ruskou propagandou je představa, že o osudu Ukrajiny se rozhoduje bez její účasti.
Kremelští propagandisté se snaží, jak mohou, ale často se vyvracejí svými zbožnými přáními.
Tak skutečnost, že Trump nejdříve zavolal Putinovi a až poté Zelenskému, vysvětlují ruští propagandisté prioritou v přístupu k vedení – prý to ukazuje, že americký prezident odsunul Ukrajinu na druhou kolej.
Při rozumné analýze situace je však zřejmé, že je tomu právě naopak. Když Trump volal ukrajinskému prezidentovi, podal mu zprávu o svém rozhovoru s Putinem.
To je další důkaz, že ruské narativy nefungují přesně tak, jak si Kreml přeje. A pokud Moskva může svému obyvatelstvu sdělit jakoukoli informaci, jejíž pravdivosti bezvýhradně věří, pak občanům civilizovaného světa, a především Evropy, je obrázek zcela jasný.
Evropa si dobře uvědomuje, že bez Ukrajiny není možný mír. To je jednoznačný postoj evropských politiků, který potvrdili i prostřednictvím dokumentů.
Ve společném prohlášení ministrů zahraničí Německa, Francie, Velké Británie, Španělska, Itálie a Polska se uvádí, že spravedlivý a trvalý mír na Ukrajině je nezbytnou podmínkou spolehlivé transatlantické bezpečnosti.
A nejsou to jen slova – projevením plné podpory Ukrajině evropské země potvrdily svou připravenost posílit svou podporu Ukrajině a poskytnout jí další bezpečnostní záruky.
„Sdílíme cíl podporovat Ukrajinu tak dlouho, dokud nebude dosaženo spravedlivého, komplexního a trvalého míru. Ukrajina musí vyjednávat z pozice síly, nikoliv ústupků,“ uvedli diplomaté EU ve společném prohlášení.
Význam toho, co se děje na východních hranicích Evropy jako celku i pro každý její stát zvlášť, je zřejmý. Ukrajina není jen obětí agrese, ale také mocnou výspou demokracie ve východní Evropě. Chrání nejen své hranice, ale také bezpečnost celého kontinentu.
Je důležité, aby si EU uvědomila, že stabilita v regionu závisí na tom, jak silná bude Ukrajina. Její integrace do západních struktur, posílení obranyschopnosti a hospodářský růst jsou v zájmu celé Evropy.
Postoj Ukrajiny při mírových jednáních by měl být základem pro jakoukoli mírovou dohodu, neboť je to hlas země, která se přímo brání agresi.
Svět budovaný bez zohlednění ukrajinských zájmů bude nestabilní a povede k novým konfliktům.
Trumpův telefonát Zelenskému ukazuje, že americký prezident považuje ukrajinského vůdce za osobnost, která si zaslouží rovnocennou spolupráci. A preschilentastraina, usilujícího o mír.
Jak americký prezident řekl v telefonickém rozhovoru se svým ukrajinským protějškem: „Pojďme to udělat“. První krok již Trump Zelenskému zavolal.
Autor: Franz Hoffman