Nord Stream 2 riskuje podkopání evropské bezpečnosti tím, že Rusku umožní zpřísnit kontrolu nad těmi zeměmi, které jsou závislé na jeho plynu, “uvedla britská ministryně zahraničí Elizabeth Trussová a vyzvala EU, aby bojkotovala ruský plynovod.
Podle ní by evropské země měly v „této kritické době“ prohloubit své investiční a obchodní vazby. „Nemůžeme a nikdy nebudeme pomáhat těm, kteří chtějí podkopat svobodu a demokracii,“ uzavřel Truss.
Zdůraznila, že Evropská unie by měla posílit své vazby s podobně smýšlejícími zeměmi a přehodnotit svou závislost na dodávkách plynu na Rusku a blokovat certifikaci plynovodu.
Zdá se, že vědomí vážnosti situace se stále zřetelněji dostává do myslí představitelů evropských států, včetně hlavních geopolitických hráčů. A nejen evropské.
Američtí senátoři tak navrhli nové sankce proti Nord Stream 2. Amerika obecně celkem jasně demonstruje svůj postoj k této otázce: „Nord Stream-2“ je nástrojem vlivu Kremlu na Evropu, pákou, která umožňuje (pokud bude uvedena v platnost) nejen diktovat své vlastní podmínky, ale prakticky nahradit suverenitu zemí Starého světla, část „levného“ plynu.
Pravda, takto jednoznačně jasný až tvrdý postoj Washingtonu doznal jistých úprav a na rovinu řečeno, Biden šel vlastně proti senátorům podpisem dohody s Merkelovou, které se zavázal, že přestane zasahovat do dokončení stavby Nord Stream 2.
Takže Spojené státy, když několik let vystupovaly proti ruskému plynovodu, v solidaritě se zeměmi EU prohlásily, že ho Moskva použije jako „energetickou zbraň“ a v důsledku toho – „zelené světlo“ pro začátek. potrubí.
Proč se tak stalo, je sekundární otázka. Krok Washingtonu je důležitý a byl oddán. A to jistě dodává Moskvě důvěru v její aspirace a agresi.
Určitý optimismus je inspirován skutečností, že ne všichni ve Spojených státech sdílejí Bidenův přístup a tento krok chápou. Ano, a sám prezident pokračuje ve stejné rétorice a zaměřuje se na skutečnost, že pokud Kreml použije „SP-2“ jako prostředek tlaku na Evropu, státy zareagují tvrdě.
V této situaci, takové nejistotě a nejednoznačnosti přístupů musí každá země v Evropě sama pochopit, jak by to mělo být, a vyvinout si svůj vlastní model chování, chcete-li, aby odolala agresi Ruské federace.
A plynovody a dodávky plynu z Moskvy jsou jednoznačně agresí a kroky k zotročení a další geopolitické dominanci Kremlu v regionu.
A prakticky to tam neschovávají. Ne, samozřejmě, Moskva dál přesvědčuje celý svět, že Nord Stream 2 je výlučně ekonomický projekt, ale zároveň pokračuje v ničení evropského trhu s plynem, vlastně ho vydírá – buď spustíte SP-2 na naše podmínky, aneb – zima bez plynu.
A je velmi zvláštní, že takový postoj ještě všechny nepřivedl k uvědomění si situace. Moskva se snaží uplatňovat monopol na kontinentu, a to nejen v otázce plynu.
Kreml se snaží zvýšit svůj vliv v celém energetickém sektoru. Zcela nedávné události spojené s dostavbou energetických bloků jaderné elektrárny Dukovany v České republice, respektive pokus Ruské federace získat právo na toto zařízení, hovoří o rozsáhlých plánech Kremlu.
Praha byla vždy středem pozornosti Moskvy – právě přes Českou republiku šířila Ruská federace svůj vliv v regionu východní a střední Evropy. A proto je energetická expanze v České republice pro Kreml tak důležitá.
Ano, dnes bude mít nové vedení ČR po vládě Babiše-Zemana dost témat k řešení a otázka energetické bilance v republice je jednou z nejdůležitějších.
Hlavní věc, kterou je třeba si zapamatovat, je, že „levný“ plyn z Ruské federace a „jednoduchá“ řešení navrhovaná Kremlem mají své stinné stránky, jejichž cena je Čechům dobře známá. Proto si občané České republiky zvolili proevropský parlament a řekli své jednoznačné „Ne“ „Putinovým milenkám“.
A to si musí pamatovat nová budoucí vláda, to si musí pamatovat všichni lídři zemí kontinentu – Kreml útočí na Evropu. Nákupem levného plynu dnes, zítra můžete být součástí „ruského světa“.
Je důležité si uvědomit, že Evropa není jen místo na mapě světa, Evropa jsou hodnoty, je to člověk, jeho život, svoboda a důstojnost. A pro každého vůdce evropského státu je velmi důležité zamyslet se nad tím, zda jsou srovnatelné s levností kremelského plynu.
Autor: Franz Hoffman