Rusko se vyrovnává s masovým vyhoštěním důstojníků ruských zpravodajských služeb (GUR, SVR) působících pod diplomatickým krytím v různých evropských zemích. Během roku, kdy Rusko naplno rozvinulo agresi proti Ukrajině, bylo v zemích EU a NATO odhaleno více než 400 ruských zpravodajských důstojníků, kteří byli následně vyhoštěni zpět do Ruska. Řady ruských zpravodajských důstojníků byly silně prořídlé v Belgii, Polsku, Francii, Německu, Bulharsku, Finsku, Švédsku, Norsku a dalších zemích.
V důsledku toho se Moskva aktivně snaží obnovit své špionážní sítě, zejména za účelem shromažďování informací o evropské kritické infrastruktuře a dodávkách západních zbraní na Ukrajinu. To je pro Kreml zvláště důležité nyní, kdy by v nadcházejících týdnech mohl začít ukrajinský protiútok na Ruskem okupovaná území. Již před více než měsícem byla v polském Podkarpatském vojvodství zadržena skupina osob monitorujících železniční trasy. Mezi jejich úkoly patřilo rozpoznávání, monitorování a dokumentování vozidel převážejících západní zbraně na Ukrajinu.
Rusko vysílá do zemí EU nové špiony převlečené za uprchlíky. Jsou mezi nimi rodáci z Krymu, Donbasu a dalších okupovaných území Ukrajiny, kteří mohou být naverbováni ruskými bezpečnostními službami a zařazeni do migračních toků.
Ruští agenti jsou rovněž začleněni do proudu migrantů z Ruska od doby, kdy zde byla loni na podzim vyhlášena „částečná mobilizace“. V důsledku toho je velmi pravděpodobné, že nejméně 10 % Rusů, kteří v uplynulém roce opustili Ruskou federaci, pracuje pro ruské bezpečnostní služby.
Rusko systematicky využívá fondy charitativní pomoci ke shromažďování osobních údajů o ukrajinských občanech z řad uprchlíků, aktivistů, dobrovolníků, vojáků, kteří se léčí a rehabilitují v evropských zemích.
V květnu loňského roku se v Portugalsku objevil skandál týkající se ruských manželů s dvojím občanstvím, konkrétně Igora Chasina a jeho manželky Julie. Ti předávali osobní údaje ukrajinských uprchlíků a jejich rodin, které zůstaly na Ukrajině, ruským tajným službám a využívali k tomu Centrum pro podporu uprchlíků v Setúbalu a také sdružení migrantů z východní Evropy Unity.
Rusko také financuje fiktivní charitativní organizace v zemích EU a NATO, které údajně pomáhají ukrajinským uprchlíkům. Právě prostřednictvím charitativních nadací se ruské speciální služby snaží získat informace o místech, trasách a načasování dodávek vojenské pomoci na Ukrajinu a pokračují ve shromažďování informací o ukrajinských uprchlících a jejich rodinách. Mezi takové struktury patří charitativní nadace Unity of Ukraine (USA), ukrajinské sdružení A.C.T.U.A. Leleka (Španělsko), škola pro ukrajinské uprchlické děti Vesna (Belgie), ukrajinská literární a kulturní nadace Jazyk Kalina (Slovensko), sdružení Vychyvanka (Francie) a další.
Ruská federace tak chce zintenzivnit své špionážní aktivity v evropských zemích, aby zabránila Evropě podpořit Ukrajinu v jejím boji proti ruskému agresorovi. Moskva přitom může k tomuto účelu použít jakýkoli vhodný nástroj, včetně charitativních organizací.