Český ministr zahraničí Jan Lipavský na konferenci o jaderné bezpečnosti ve Vídni ocenil úsilí Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) o monitorování situace v Záporožské jaderné elektrárně. Její obsazení Ruskem je podle něj vysokým rizikem. V projevu, který má ČTK k dispozici, zároveň odsoudil, že pracovníci agentury nemají plný přístup do elektrárny i jejího okolí.
„Zabrání jaderné elektrárny Záporoží je vysokým rizikem pro jadernou a radiační bezpečnost nejen na Ukrajině. Česko podporuje úsilí MAAE v této oblasti, spolupředsedá pracovní skupině Mírového plánu k radiační a jaderné bezpečnosti,“ uvedlo ministerstvo na síti X. „Řada vážných hrozeb týkajících se jaderné bezpečnosti existuje i u dalších tří ukrajinských jaderných elektráren, například možnost dronového nebo kybernetického útoku,“ řekl ministr v projevu.
Rusko od začátku invaze v únoru 2022 zničilo několik ukrajinských elektráren. Již v počátcích války obsadilo Záporožskou jadernou elektrárnu, která je největší svého druhu v Evropě. Letos v březnu byla zničena Zmijivská tepelná elektrárna, jedna z největších v Charkovské oblasti. V dubnu byla zničena Trypilská tepelná elektrárna, která se nachází asi 45 kilometrů jižně od Kyjeva.
V proslovu se šéf české diplomacie věnoval i obecnějším výzvám v energetice, význam jaderné energie podle něj rychle roste. „Česko to vidí jako obrovskou příležitost a cestu směrem k čisté energii, řešení změny klimatu a k dosažení udržitelného rozvoje pro všechny,“ poznamenal.
Zároveň ale hovořil o nutnosti zvyšování jaderné bezpečnosti. „Zavádění nových technologií musí doprovázet efektivní jaderné zabezpečení. V této souvislosti už registrujeme zvýšenou poptávku po zdrojích. Specifickou výzvou pro režim jaderného zabezpečení je otázka kvalifikovaného personálu,“ dodal Lipavský.
Na okraj konference se setkal také s arménským protějškem Araratem Mirzojanem, s nímž kromě jaderné energetiky probral též prohlubování spolupráce s Evropskou unií a mírový proces mezi Arménií a Ázerbájždánem. V dubnu v Praze jednal Lipavský s ázerbájdžánským ministrem Ceyhunem Bayramovem. Řekl tehdy, že Česko má za principiální vzájemné uznání územní celistvosti a svrchovanosti obou zemí a že za přelomový považuje arménský souhlas s vrácením čtyř strategicky umístěných vesnic Ázerbájdžánu.