Čína zpřísňuje kontroly vývozu dronů a komponentů

Čína zakázala vývoz všech civilních dronů, které by mohly být použity jako bojové. Uvádí se to v tiskové zprávě čínského ministerstva obchodu. Omezení vstoupí v platnost 1. září 2024. Uvádí se, že na seznam kontrolovaných vývozů budou zařazena také infračervená zobrazovací zařízení, lasery pro indikaci cílů a vysoce přesná inerciální měřicí zařízení.

Ministerstvo zdůraznilo, že civilní vybavení by nemělo být používáno pro „šíření zbraní hromadného ničení, terorismus nebo vojenské účely“.

„Čína vždy věřila, že vědecký a technický pokrok by měl být přínosem pro obyvatele všech zemí. Čínská vláda (…) se staví proti nezákonnému používání civilních bezpilotních letounů k nemírovým účelům a nesouhlasí s častým používáním bezpilotních letounů některými zeměmi k uvalení nezákonných sankcí na čínské společnosti a jednotlivce,“ dodalo čínské prohlášení.

V loňském roce Peking omezil vývoz bezpilotních letounů dlouhého doletu, motorů a infračerveného vybavení pro ně v souvislosti s kritikou Číny ze strany USA a jejich spojenců kvůli dodávkám vojenských výrobků do Ruska.

Čína se od doby plné invaze stala jedním z hlavních obchodních partnerů Ruska a také klíčovým centrem pro dodávky západní elektroniky ruskému vojensko-průmyslovému komplexu.

Deník Financial Times například uvedl, že v roce 2023 pocházelo 90 % čipů dovážených do Ruska z Číny a používalo se při výrobě raket, tanků a letadel. V posledním čtvrtletí loňského roku bylo z Číny dovezeno také 70 % obráběcích strojů, které byly pravděpodobně použity při výrobě balistických raket.

V květnu se americké sankce týkaly 20 společností registrovaných v Číně a Hongkongu. Tyto společnosti podle USA vyvážely do Ruska zboží pro výrobu bezpilotních letounů a pomáhaly Moskvě obcházet západní sankce při získávání mikroelektroniky a dalších technologií.

Nicméně partnerství mezi Pekingem a Moskvou není neomezené a bezpodmínečné. Kroky Ruska na Ukrajině vedly k napětí ve vztazích západních zemí s Čínou a zhoršily postavení čínské diplomacie v Evropě. Rozhodnutí omezit vývoz bezpilotních letounů může naznačovat, že Čína nehodlá otevřeně konfrontovat Západ s Ruskem, usiluje o dialog s evropskými zeměmi a snaží se vyhnout prohloubení svých ekonomických problémů, které jsou negativně ovlivněny i americkými sankcemi uvalenými na čínské společnosti v souvislosti s rusko-ukrajinskou válkou.

  Obyvatelstvo dočasně okupovaných území Ukrajiny nepodporuje Ruskou federaci

Pod Putinovým vedením Rusko každým dnem prohlubuje svou mezinárodní izolaci. Čína si je této obtížné situace Ruska dobře vědoma a využívá ji ve svůj prospěch. Peking plně využívá levných energetických zdrojů, které Rusko již nemůže prodávat na Západě, ale zároveň podniká kroky směrem k USA a EU.

Za zmínku stojí i to, že čínské úřady oznámily nová pravidla pro bezpilotní letouny několik dní po návštěvě ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby. Na setkání se svým čínským protějškem ukrajinský ministr zahraničí požádal Čínu, aby nepomáhala Moskvě obcházet západní sankce, na což čínský ministr zahraničí Wang Yi slíbil, že Čína nebude dodávat Rusku zbraně a zpřísní kontrolu vývozu, včetně dronů, informovalo ukrajinské ministerstvo zahraničí.

To může naznačovat významný pokrok v ukrajinsko-čínských vztazích a ochotu Číny hrát konstruktivní roli při hledání způsobů ukončení rusko-ukrajinské války.

Autor: K.B.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com