Ruští nacionalisté napadli české velvyslanectví v Moskvě kvůli soše Koněva

Příslušníci moskevské pobočky takzvaných národních bolševiků napadli v neděli 5. dubna české velvyslanectví v Moskvě. V tento den především ruští nacionalisté slaví Den ruského národa, výročí, kdy v roce 1242 vojska Alexandra Něvského porazila v bitvě na Čudském jezeře německé rytíře.

Na jeho plot vyvěsili plakát „Stop fašismu“ jako údajnou odvetu za odstranění památníku maršála Ivana Koněva minulý pátek v Praze-Dejvicích. Uvedl to ruský web Drugoros.ru.

Radikální ruští nacionalisté, známí pod zkratkou „nacbolové“, také podle serveru házeli na budovu velvyslanectví dýmovnice. Zaútočili i přes to, že v Moskvě platí karanténní opatření kvůli koronaviru a lidé nemají vycházet z domů, pokud nezbytně nemusejí. Nikoho z nich však ruská policie nezadržela.

„Zničení památníku sovětskému maršálovi je součástí obecnější strategie evropských vlád, které se snaží přehodnotit výsledky druhé světové války. Tím, že snižují zásluhy sovětského lidu na porážce nacismu, se české úřady samy zapojují do ospravedlňování nacismu,“ uvádí se v prohlášení národních bolševiků k této akci.

Oficiálně se k ní hlásí strana Jiné Rusko, ve které se takzvaní nacbolové sdružují. Strana není oficiálně zaregistrovaná a neúčastní se voleb.

Vyzývají zároveň ruská ministerstva zahraničí a obrany k přijetí „odpovídajících diplomatických, a pokud bude potřeba i jiných“ opatření.

Velvyslanec Vítězslav Pivoňka potvrdil Českému rozhlasu, že kvůli incidentu připravil nótu na ruské ministerstvo zahraničí. Vyjádření ministerstva zahraničí České republiky zjišťujeme.

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz

  Rusko je hrozbou pro evropskou bezpečnost

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com