ČESKO ODMÍTLO NÁKUP VAKCÍNY ASTRAZENECA OD SPOJENÝCH ARABSKÝCH EMIRÁTŮ

Vdobě, kdy prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš uvažují o možnosti dovézt ruskou vakcínu Sputnik V, která není schválená Evropskou lékovou agenturou, odmítlo Česko nabídku nákupu velkého množství vakcín AstraZeneca od Spojených arabských emirátů. Zástupci země se obrátili na zdejší úřady, ale podle informací Respektu Praha zatím tuhle možnost nevyužije.

„Zklamalo mě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Dostali jsme nabídku na nákup milionu dávek vakcíny AstraZeneca ze Spojených arabských emirátů, vyrobené díky licenci v Indii. Tato vakcína by v Česku byla nejpozději za dva měsíce a výrazně by nám pomohla v tempu vakcinace. Ministerstvo zdravotnictví bohužel tuto nabídku odmítlo, stejně jako naši avizovanou snahu oslovit přímo výrobce v Indii. Chápu, že cena je vyšší, ale je dána celosvětovou poptávkou,“ řekl Respektu ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Důvody odmítnutí jsou v tuto chvíli nejasné. Delegátka ministerstva zdravotnictví to měla ve středu podle dalších přítomných vysvětlovat na Ústředním krizovém štábu tak, že jde o neautorizovanou nabídku. Co přesně to znamená, není jasné. Možné je i to, co zmiňuje Petříček:  že Spojené arabské emiráty nabízely vakcínu od AstryZenecy vyráběnou v Indii, a tedy šarži, pro niž nemusí být vydáno evropské povolení. Na rozdíl od vakcín společnosti vyráběných AstrouZenecou na Západě, které jsou schválené Evropskou lékovou agenturou.

Ministr vnitra Jan Hamáček po středečním zasedání Ústředního krizového štábu řekl, že v Česku se dál zhoršuje epidemiologická situace. „Situace je vážná, došlo na krizové scénáře. Podle odborníků by se mohl počet nových případů přiblížit hranici 20 tisíc. Budeme se snažit dělat vše proto, abychom situaci zvládli,” uvedl ministr.

Hlavním problémem jsou momentálně přeplněné nemocnice, v nichž docházejí lůžka. Vláda proto dojednala devatenáct míst pro pacienty v Německu, i když se tomu doposud bránila, dvacet jich už nabídlo i Švýcarsko. Německo nabízí ještě další místa, stejně jako Rakousko i Polsko.

  Český film Šarlatán má šanci na Oscara, je v užším výběru

Zdroj: https://www.respekt.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com