Mexiko zasáhl hurikán Nora, Louisiana se připravuje na úder hurikánu Ida

denik.cz

 K západnímu pobřeží Mexika dorazil hurikán Nora, který podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) může ve státě Jalisco způsobit bleskové povodně a sesuvy půdy. Ještě mnohem nebezpečnější bude podle meteorologů hurikán Ida, který se Mexickým zálivem blíží k americkému státu Louisiana a který má v následujících hodinách podstatně zesílit. Z pobřežních oblastí prchají do bezpečí desetitisíce lidí, město New Orleans nařídilo částečnou evakuaci.

Hurikán Nora v oblasti Tichého oceánu je nyní na pětistupňové škále síly hurikánů na nejslabším stupni jedna a provází ho vítr o rychlosti 129 kilometrů v hodině. Videa na sociálních sítích ukázala, jak živel kácel stromy a jak silný déšť rychle zaplavil ulice, uvedla agentura Reuters.

Mnohem větší škody se očekávají po úderu hurikánu Ida, který nyní provází vítr o rychlosti 165 kilometrů v hodině. Meteorologové nicméně varovali, že ještě předtím, než se dnes dostane k pobřeží Mexického zálivu, může hurikán zesílit až na čtvrtou kategorii. „Můžeme to shrnout tak, že tohle bude jeden z nejsilnějších hurikánů, které Louisianu zasáhly od roku 1850,“ řekl v sobotu guvernér tohoto státu John Bel Edwards.

Louisiana vyhlásila stav nouze a vyzývá obyvatele, aby se na příchod bouře dobře připravili nebo se včas uchýlili do bezpečí. Hurikán Ida totiž může přinést vítr o rychlosti více než 200 kilometrů v hodině, způsobit obrovské vzedmutí hladiny moře a extrémně silné srážky.

„Máme obavy, že tu bude výbušný vývoj těsně před příchodem (hurikánu) nad pevninu,“ řekl agentuře Reuters Jim Foerster, meteorolog ze soukromé společnosti DTN. Živel přitom zasáhne Louisianu přesně 16 let poté, co tuto oblast zpustošil hurikán Katrina. Varování dostali i obyvatelé států Alabama a Mississippi.

Kevin Gilmore z americké Národní meteorologické služby (NWS) řekl, že hurikán Ida může mít „život ohrožující sílu“. „Chceme, aby lidé brali (toto riziko) velmi vážně. Musím zdůraznit, že tato situace je skutečně nebývalá,“ citoval jej list The New York Times.

  V Rusku vydali zatykač na muže, díky němuž vyšlo najevo násilí na vězních

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..